Dopravní nehody byly v pátek po 9. hodině hlášeny z několika míst kraje. U Dívčic se střetl autobus s nákladním autem, nehoda se obešla bez zranění. U Písku sjelo auto do svodidel. V pátek ráno řidiči hlásili, že silnice ve vyšších polohách Prachaticka jsou sjízdné jen s velkou opatrností. U Kraselova na Strakonicku je kvůli napadanému sněhu a ledovce neprůjezdná silnice č. 1726. Na silnici č. 1365 u Radenína na Táborsku uvízlo nákladní auto, silnice je rovněž neprůjezdná. 

I na mnoha dalších místech Táborska sněhová pokrývka působila komplikace, i když silničáři poctivě prohrnovali a sypali. Například ve Strkovské ulici v Plané nad Lužnicí se v ranní špičce tvořily kolony. Zpoždění měly i některé autobusy, a tak i některé děti školou povinné přišly do výuky pozdě.

Ranní špička v pátek 1. prosince v Plané nad Lužnicí.Ranní špička v pátek 1. prosince v Plané nad Lužnicí.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Policisté navíc upozorňují, že ne všichni šoféři na aktuální počasí reagují tak, jak by měli. „Na silnicích vídáme řidoče, kteří z vozidla kvůli sněhu nemohou mít dostatečný výhled a ohrožují tak neje sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu, " apeluje na důkladné očištění aut od napadaného sněhu před jízdou. „Zároveň je důležité mít přezuté pneumatiky a na silnicích dbát zvýšené opatrnosti," připomíná. Ne všichni motoristé dokázali v pátek dojet do cíle, hasiči za dopoledne zasahovali v kraji u pěti nehod, kde hrál roli sníh, v Dolním Bukovsku dokonce lovili auto, které skončilo v rybníce.

Posádka auta se naštěstí dokázala dostat ven sama.
OBRAZEM: Auto v Dolním Bukovsku skončilo v rybníku. Hasiči ho museli tahat ven

Radost z přibývajícího sněhu ale mají na rozdíl od řidičů hlavně vlekaři. Na Zadově jede zasněžovací systém na plné obrátky a upravených je i pět kilometrů běžeckých tras. Spuštění sezony je na spadnutí.

Ferrata Drachenwand v pohoří Salzkammergut-Berge.
Znalec u soudu kvůli smrti dvou žen v Alpách: došlo hned k několika pochybením

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického pro jižní Čechy bude v pátek místy sněžit i trvale, na jihu kraje budou padat přechodně i srážky smíšené nebo mrznoucí. „Očekáváme místy i přes 10 cm mokrého sněhu, na jihu kraje kolem 15 cm nového sněhu,“ upozorňuje jihočeská pobočka ČHMÚ. Sobota slibuje zataženo s občasným, místy i trvalým a vydatným sněžením, které bude večer slábnout. „Očekáváme místy až kolem 15 cm nového sněhu,“ varují hydrometeorologové. Stejně by to mělo vypadat také v sobotu.

ČHMÚ vydal výstrahu před novou sněhovou pokrývkou, která pro jižní Čechy platila od půlnoci ze čtvrtka na pátek. Do neděle se očekává většinou 30 až 40 cm nového sněhu. Aktuální výstrahu najdete ZDE.