Na vině je také větrné počasí. „Vítr a vyšší vlhkost způsobují tání sněhu,“ dodává hydrometeorolog. Právě tato zima byla na západní proudění bohatá, stejně jako na tlakovou výši od jihu a teplý vzduch. „Lepší by bylo, kdyby proudil chladnější vzduch ze severu nebo východu,“ říká Daniel Maňhal. To bychom si možná zalyžovali. Na to, že bychom se letos ještě pořádné zimy dočkali, to podle něj nevypadá.

Klimatoložka Miloslava Starostová vzpomíná na zimu 2006, kdy napadlo přes 80 cm sněhu. Ten se na horách udržel. Další roky však napadlo jen pár čísel a rychle ubývaly. „Bylo to proměnlivé,“ hodnotí s tím, že v posledních deseti letech nebyla pořádná zima.

S tím souhlasí i Petr Peer, provozovatel Hotelu Hojná Voda. „Protahovali se tu stopy, byly tu běžkaři,“ vypráví o dobách minulých. Že poslední roky se zima příliš nepovedla, se podle něj podepisuje i na návštěvnosti hotelu. Ta je určitě nižší. Když není sníh, nemají návštěvníci velký zájem ani o turistiku. „To by muselo být skutečně hezky. Šli by třeba na Kraví horu,“ uvažuje. Podle něj teď do Novohradských hor nemají lidé proč jezdit, nemají tam totiž žádný cíl. „Zima tady chybí,“ přiznává.

Pociťuje to i Karel Šrefl, který v Novohradských horách též poskytuje ubytování. Penzion Zvonice sice na zimu zavírá, otevřený má ale další podnik Lesovna Žofín. Poslední opravdová zima se sněhem byla podle něj v roce 2010. „Na návštěvnost to má vliv,“ zaznamenal. „Na turistiku v zimních měsících sem lidi jezdí jenom, když není bahno,“ podotýká.

Například v hotelu Rezidence v Nových Hradech mají prý ale stále plno. Lidi tam totiž jezdí kvůli wellness. Rezervují si pobyt i tři čtvrtě roku předem a pak už to nevzdají.

Že je to se sněhem letos bída pociťují samozřejmě běžkaři. Budějčák Michal Študlar neměl kde trénovat na závod v běhu na lyžích Jizerská 50, který se konal o víkendu. „Letos v lednu to bylo bohužel hodně špatné,“ stěžuje si sportovec, který byl na lyžích pouze dvakrát, a to na Modravě. „Jinde to bohužel nešlo. Tak špatné podmínky na Kvildě jsem dlouho neviděl,“ říká běžkař.

Loni to podle něj bylo daleko lepší. „Dalo se na běžky i v Novohradských horách, na Hojné Vodě a v okolí. Dokonce to nějaký víkend šlo i na Kleti,“ vzpomíná.

To potvrzuje také klimatoložka Miloslava Starostová. V lednu 2019 napadlo přes 60 cm sněhu. „Vydržel i v únoru a slezl až začátkem března,“ vzpomíná. „Loni to byla dobrá zima,“ souhlasí Petr Peer.