Přibližně čtyři miliony korun stály nové úklidové stroje, které pořídila firma A.S.A. a v pátek je představila veřejnosti. Nakoupila je kvůli zimní údržbě českobudějovických chodníků. Až zase nasněží, připadne jí na starost 298 kilometrů. Důvodem je novela takzvaného chodníkového zákona.

„Rozšířili jsme vozový park o dva víceúčelové stroje, na které mohou být připojeny různé nástavce, takže budou sloužit pro celoroční údržbu,“ uvedl Roman Branný, výkonný ředitel společnosti A.S.A. České Budějovice.

Kromě vyšších nákladů na zimní údržbu se může objevit nový problém – náhlý nárůst hlášení na pojišťovny. Podle starosty Týna nad Vltavou Karla Hájka se ale případným nárokům na odškodnění mohou obce bránit snáze než majitelé nemovitostí. Obce, jak říká Hájek, mají většinou své právníky.

Českobudějovický primátor Juraj Thoma zase spoléhá na přísnost pojišťoven. „Budou trvat na tom, že budou chtít prokázat jak a kde se úraz stal,“ míní Thoma, i když zároveň přiznává, že se obává toho, jak vzroste počet požadavků na odškodnění.

Dle tiskového mluvčího Václava Bálka však Česká pojišťovna zásadnější nárůst stížností neočekává. „Myslím, že to bude zhruba stejné jako v předcházejících letech, nehraje roli, kdo je majitelem chodníku. Také neočekávám, že by přibylo pokusů o pojistné podvody. Když město nahlásí pojistnou událost, budeme postupovat podle stávajících pravidel, v souvislosti s novelou se nic nemění,“ řekl.

Primátor také znovu podotknul, že chodníková novela je podle něj velmi nešťastná a nerozumná právní úprava. „Představa, že všechno odklidíme během několika málo hodin, není vůbec reálná. Chodníky jsou rozděleny na několik pořadí, absolutní prioritu mají hlavní tahy, chodníky kolem zdravotnických zařízení, škol, zastávek a tak dále. Já věřím tomu, že A.S.A. udělá maximum proto, aby lidé neměli pocit, že se v Budějovicích neprovádí zimní údržba,“ dodal.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ
EDWIN OTTA