Několik aut v příkopech, desítky sypačů ve nepřetržité službě či padající mokrý sníh ze střech. To je následek téměř celého víkendu, kdy se z olověné oblohy na České Budějovice a okolí neustále sypal nový a nový sníh.

Příroda ale žádné větší problémy nepřinesla, sníh totiž rychle roztával.

„Kolik sněhu napadlo se dost komplikovaně vyjadřuje, prože postupně odtával. Ale dalo by se říci, že v sobotu jsme měli sedmnáct centimetrů a dnes tak patnáct,“ řekl včera odpoledne František Vavruška z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. „Můžeme říci, že v sobotu napadlo zhruba deset až jedenáct centimetrů nového sněhu a dnes tak pět,“ dodal Vavruška.

A právě proto, že sníh rychle tál a byl mokrý, museli českobudějovičtí strážníci v sobotu dopoledne uzavřít jeden chodník v Jírovcově ulici. Pěším zde totiž hrozily sněhové laviny, které padaly ze střech. „V sobotu jsem šla Krajinskou ulicí a těsně za mnou se zřítil dost velký kus sněhu, lekla jsem se,“ říká devatenáctiletá Andrea Maláčová.

Kromě menších lavin ve městě škodil sníh hlavně na silnicích.

„Vzhledem k oteplení a konci srážek jsou silnice mokré a vše je sjízdné. V současné době už jen dolaďujeme ty úseky, které byli přeci jen horší. Vše je sjízdné, ale pořád s maximální opatrností,“ řekl včera dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Ani hasiči nemuseli o víkendu vyjíždět například ke zlámaným větvím a stromům. Starali se tak jen spíše o drobné nehody, kdy skončil řidič v zasněženém příkopu.