Už o víkendu museli vyrazit na zimní údržbu silničáři na Jindřichohradecku. „Ošetřovali jsme část silnic 1. třídy na Studensku, které zasáhl sníh,“ popsal první letošní nasazení ředitel jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic JK Josef Tolkner.


Přesto vše záleží zejména na řidičích. „V žádném případě nevyjíždět na letních pneumatikách, a pokud někdo míří do vyšších poloh, měl by mít sněhové řetězy,“ radí František Špale z jihočeské pobočky BESIPu. „Důležité je předvídat, nyní se totálně mění jízdní podmínky, mokrá silnice se náhle může změnit v namrzlou,“ dodává.


Na Českobudějovicku včera sněžilo pouze ve vyšších polohách Novohradských hor. Podle starosty Horní Stropnice Václava Kučery zde ale na tu pravou zimu ještě čekají. „Sněží, ale nemrzne, je to dobré. O víkendu na Hojné Vodě bylo deset centimetrů,“ poznamenal v úterý.


„Máme zajištěné smlouvy se zemědělskými družstvy, a o některé komunikace se stará sama obec, takže kdyby přišla zima, jsme připraveni vyjet,“ zdůraznil.


Podle meteorologů by se mělo do konce týdne postupně oteplovat. Sníh čekají ještě dnes dopoledne, ale postupně by se měl měnit v déšť. Což by nemělo ubrat řidičům na pozornosti. Naopak, nízká oblačnost sebou přinese mlhy a místy namrzající déšť, a to zejména v nočních hodinách, kdy se předpokládají teploty okolo nuly.


Na konci pracovního dne by pak sloupec rtuti měl vystoupat přes den až k 11 stupňům Celsia, v noci se pak bude pohybovat mezi třemi až šesti stupni.
„Ten první sníh byl skutečně přechodný. Letošní říjen je z dlouhodobého hlediska chladnější asi o čtyři stupně, ale nikoli výjimečný,“ komentoval včera Gustav Sysel z Českého hydrometeorologického ústavu. „22. října 1964 naměřili na Churáňově 23 centimetrů sněhu, o 30 let dříve na Kvildě dokonce 25 centimetrů,“ doplnil.