Online reportáž

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkPediatrička Jana Zrůbková, která provozuje praxi v Mrázkově ulici, vyrazila do Itálie na dovolenou. Jak vysvětlila, cestovala soukromým vozidlem do nezasažené oblasti. „Ubytovali jsme se na okraji malé vesničky a věnovali se aktivitám bez většího počtu lidí,“ upřesnila s tím, že ona a pak i Krajská hygienická stanice (KHS) její počínání vyhodnotila jako nerizikové.

NEBEZPEČNÉ SPEKULACE

V úterý nastoupila z preventivních důvodů na týdenní karanténu. „Vzhledem k typu mého povolání jsem se rozhodla doporučení KHS respektovat,“ podotkla. O této skutečnosti informovala na svých webových stránkách. Netušila však, že tím spustí vlnu nebezpečných spekulací. „Slyšela jsem, že v pondělí šla do práce, s vědomím, že její blízký je možná virem nakažen,“ zmínila jedna z místních matek.

Podobné zvěsti se nesly městem, ale i sociální sítí. Šiřitelkou se měla stát mimo jiné praktická sestra Marcela Hánová. „Pouze jsem oznámila, že zastupujeme druhý obvod,“ udala, že myslela hlavně na pacienty.

Paniku mezi místními rodiči vyvolala nepodložená informace o tom, že se pediatrička Jana Zrůbková nachází v nařízené karanténě kvůli koronaviru.

Lékařka si minulý týden užívala s rodinou rekreaci v Itálii a v pondělí se vrátila do práce. Z informativních důvodů se obrátila na Krajskou hygienickou stanici. „Informovala jsem je o okolnostech dovolené, včetně okruhu zúčastněných osob. Pobyt byl ze strany KHS vyhodnocen jako nerizikový, bez indikace jakýchkoli opatření či důvodu neordinovat,“ popsala lékařka.

VLASTNÍ ROZHODNUTÍ

Karanténa byla jednou z hypotetických alternativ, kterou doporučil pracovník KHS. „Moje dcera s vnoučetem a mužem totiž navštívili Itálii před třemi týdny a k cestě využili letadlo z Milána. V inkubační době se u nich neprojevily žádné potíže,“ naznačila, že z tohoto důvodu jí bylo doporučeno a ponecháno její svobodné vůli, zda zůstane týden doma. „Tato prevence byla za daných okolností širší než je standard, přesto jsem se rozhodla neordinovat,“ řekla.

Na malém městě se obdobné zprávy šíří rychle. „Proto jsem se rozhodla informovat na svém webu, někteří lidé si ale stručné sdělení přibarvili,“ naznačila.

Soběslaví se šířily dezinformace nejen ústně, ale i prostřednictvím facebooku.

Zdravotní sestra Marcela Hánová však chtěla pouze informovat okruh pacientů. „Napsala jsem jen, že v tomto týdnu zastupujeme druhý obvod z důvodu, že je lékařka v karanténě,“ uvedla s tím, že se posléze rozjela diskuse dalších lidí. „Neřekla jsem, že je její příbuzný nakažený, ale že se zřejmě mohla s někým takovým potkat,“ dodala na svou obhajobu. „Ještě jednou se rodině omlouvám za mnou způsobené potíže a zveřejněné informace,“ vzkázala skrz Deník.

Dle pediatričky Jany Zrůbkové její jednání neslo znaky poplašné zprávy a překročilo právní ochranu osobních údajů. „V době obecné hysterie jsou takové zprávy nebezpečné a vedou k prohlubování nejistoty. Vzhledem k tomu, že mi vznikla nemajetková újma v souvislosti s pomluvou, zvažujeme právní kroky,“ upozornila.

Slova lékařky potvrdila i KHS, konkrétně její územní pracoviště v Táboře. "Paní doktorka volala sama. S ohledem na vzniklou paniku týkající se všech navrátivších se z Itálie sama přistoupila k doporučenému opatření, a to že nebude týden ordinovat. Je bez příznaků, nebyla v rizikové oblasti a už je po inkubační době," uzavřela Radka Moravcová z protiepidemického oddělení pro Písek, Tábor a Strakonice.

Po páteční konzultaci s KHS se Jana Zrůbková opět v pondělí vrátí k běžné ordinační praxi.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník