Nedaleko zámku Hluboká připomíná socha Panny Marie dramatickou nehodu knížecího páru, který jel kočárem na mši do hosínského kostela. V Zámostí se podle článku v dobovém tisku splašili koně a knížecí pár se musel zachránit skokem z kočáru. Jan Nepomuk II. ze Schwarzenbergu a kněžna Terezie vyvázli bez zranění. Ale protože kněžna byla v sedmém měsíci těhotenství, nic se jí nestalo a zakrátko porodila zdravé dítě, považovali to manželé za zázrak. A jako výraz díků nechali postavit malý pomník, který se nachází pár desítek metrů od posledních domů dnešního Zámostí.

Nyní byla dokončena první fáze obnovy pomníku, kterou inicioval Jan Chval z Hrdějovic. „Chodil jsem tam běhat a nějak mě to k ní táhlo,“ říká s tím, že socha byla ve špatném stavu. „Nejdříve jsme se o ni se ženou začali starat,“ dodává Jan Chval a připojuje, že pak začal zjišťovat, zda by nebylo možné ji opravit.

Dva roky po nehodě

Nehoda se udála roku 1890, o dva roky později vznikl pomník, jehož hlavní částí je socha Panny Marie. Jan Chval upozorňuje, že má neobvyklý postoj, kdy má ruce zkřížené na prsou, a to by mohlo znamenat, že chrání nenarozené dítě. Než začal shánět peníze na opravu, oslovil Jan Chval sochaře a restaurátora Richarda Rudovského, který zdarma udělal odhad nákladů a nutných prací.

O náklady se podělily město Hluboká nad Vltavou a Karel Schwarzenberg, kterého Jan Chval oslovil přes jeho asistentku. „Hluboká nad Vltavou dala 140 000 korun a Karel Schwarzenberg věnoval ze své nadace 100 000 korun. Škoda, že už mu ji nemohu ukázat opravenou,“ posteskl si při instalaci sochy 14. listopadu 2023 Jan Chval. S pomocí dalších dobrovolníků pomáhali při usazení sochy zpět na původní místo po restaurování. Potřeba byl i jeřáb a asistence policie, protože se nakrátko musela uzavřít i silnice, při níž se socha nachází. Richardu Rudovskému při posledních drobných pracích pomáhal Milan Švarc, sochařův soused z Holašovic.

Oprava sochy Panny Marie, která připomíná u Hluboké nad Vltavou dávnou nehodu.Oprava sochy Panny Marie, která připomíná u Hluboké nad Vltavou dávnou nehodu.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Jana Chvala jen mrzí, že se nepodařilo zjistit, kdo sochu zhotovil. Přitom se našlo v účtech třeba i to, kdo dělal zídku a dláždění, které tvoří jakýsi základ malého pomníku. A že byla všemu věnována velká péče, o tom podle Richarda Rudovského svědčí i to, že se třeba podstavec dělal z mramoru, z kvalitního modrého vápence z jednoho jihočeského lomu.

Instalací opravené sochy ale plány Jana Chvala nekončí. Ještě se připravuje zřízení cesty od Zámostí, lavička, na které by si bylo možné sednout nebo okrasné keře růží. A písemná připomínka události z roku 1890.