V noci z pátka na sobotu zničili vandalové dílo Skanzen na náměstí Přemysla Otakara II., malé dítě sedící v kleci. Urazili mu obě nohy a jednu ruku.
Podobný případ řešila policie v pondělí i v Římově, kde z křížové cesty zmizelo v minulých dnech několik soch.

Smutné je, že budějovičtí vandalové již potřetí zmařili práci stejné autorky. Světlaně Jelenové nejprve loni ukradli z Piaristického náměstí dvě metrové sochy žab, a když tam místo nich umístila plastovou postavu tlusté ženy, ukopli jí zanedlouho hlavu.

Provokující výraz?

„Dle mého názoru se někdo posilnil alkoholem a dostal nápad, že s miminkem něco provede, snad kvůli jeho provokativnímu výrazu. Světlana má malé dítě a k téhle soše ji trochu inspirovalo, každou volnou chvíli si utrhla na tohle dílo. Dost ji to ranilo. Aspoň že vandal měl svědomí a sochu vrátil,“ řekl Michal Trpák ze sdružení 4sochaři.

Kamery strážníků totiž v neděli v 17.15 hodin zachytily, jak někdo přiběhl ke kleci, miminko hodil před ni a zase utekl. Trpáka zaráží několik věcí. Předně to, jakou energii vandalové vyvinuli. Samotná klec totiž váží skoro 150 kilogramů, k dřevěné ohrádce byla navíc přišroubována.

„A překvapuje mě, že si toho nevšimla policie: když jsme tam přijeli instalovat s vozíkem a hlínou, byli tam během chvilky, a teď nic,“ upozornil.

Policie se brání tím, že kamera je otočná a zabírá nejen náměstí, ale také Krajinskou ulici. Proto krádež nezachytila. „Strážníci viděli jen tři lidi, kteří u sochy stáli, ale nic nedělali. Je to hrozná situace. Všude se najde s odpuštěním idiot,“ odsoudil vandaly primátor Juraj Thoma.

Michal Trpák podá trestní oznámení. Městská policie pak poskytne podle své mluvčí Kateřiny Schusterové záběry z kamer státním kolegům.

Nyní sochař přemýšlí, jak by příště díla lépe zabezpečil. Ačkoli nejdřív byl znechucený, stále věří, že pouliční výstavy mají smysl. „Minulý týden jsem viděl v Brně podobné sochy, které vážily kolem tuny, takže s nimi nelze nic provést. To je možná řešení. Díla řádně pojistit nebo je dělat z oceli a betonu,“ uvažuje.

O tom, že umění patří do ulic, je přesvědčen i prorektor Akademie výtvarných umění Jiří Ševčík. V galeriích jsou podle něj exponáty často izolované. Umělci ovšem musí počítat s rizikem. „Vandalismus je čím dál větší. Je proto dobré vystavovat věci, které lze těžko zničit. Všímám si, že přibývá různých výpadů hraničících s radikalismem až fašizujícím,“ uvedl Ševčík.

Ačkoli kriminalita ve městě oproti loňsku klesla a náměstí kontroluje denně pět státních policistů, sochaři tvoří výjimku. Pokud policie pachatele vypátrá, Trpák ví, co udělá. „Vzal bych ho ke Světlaně do ateliéru, bylo by fajn, aby tam s ní sochu opravil. Myslím, že by získal k umění jiný vztah.“

Případ neúcty ke kulturním hodnotám řešili v pondělí i policisté v Římově. Ze dvou kapliček u křížové cesty zloději ukradli sedm dřevěných soch. „Zamřížování kapliček stálo přitom skoro milion korun,“ posteskl si nad nešťastným osudem soch starosta Vladimír Koupal.