Umělci ze skupiny 4Sculptors, jejichž sochy byly neurvalým způsobem poničeny a rozkradeny, se rozhodli na vandalismus reagovat po svém.

Na Lannovu třídu a Piaristické náměstí umístí v úterý nová výtvarná díla. „Nevzdávám se, věřím pořád, že má smysl vystavovat sochy na ulici, věřím lidem. Připravil jsem sousoší tří sklocementových figur s názvem Vandalové, které parafrázuje, co se stalo,“ řekl Michal Trpák, jehož sousoší bude k vidění na Lannově třídě.

„Rozhodl jsem se vandalům proto jim vystavět pomník, aby jejich viditelnost a existence byla zřejmá a zviditelnění maximální,“ komentoval s tím, že jeho nové sousoší dává i prostor k sebevyjádření a emocím.

„Je na ně možné sprejovat, kreslit, čmárat. Cementoví vandalové, tak trochu ploší a prázdní lidé, se mohou stát kolektivním dílem všech,“ přiblížil Trpák.

I dílo Světlany Jelenové vzniklo v reakci na krádež dvou ze tří žab umístěných na Piaristickém náměstí. „Rozhodla jsem se je nahradit plastikou velmi obézní ženy nazvanou ‚Je libo?‘ jako reakci na nenasytnost lidí, která se na tomto místě projevila před několika týdny krádeží soch žab,“ vysvětlila Jelenová.

Škodu vyčíslili umělci zhruba na 90 000 korun. Případ vyšetřovali policisté i s použitím záznamů z městského kamerového systému. Bezvýsledně.

„Na základě prověřovaných skutečností jsme nezjistili ani neprokázali, že by se trestného činu dopustila konkrétní osoba. Případ byl proto odložen,“ uvedla okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

„Útok na veřejně vystavované umění považuji za mimořádně ostudný. Proto jsem rád, že sochaři na České Budějovice kvůli několika vyšinutým jedincům nezanevřeli a stále mají ochotu vystavovat v ulicích našeho města,“ poznamenal primátor Juraj Thoma. Vernisáž se uskuteční v úterý 15. července v 11 hodin na Lannově třídě.