Náměstek českobudějovického primátora a bývalý tajemník hejtmana Petr Podhola (ČSSD) zůstane i nadále ve své funkci. K takovému závěru došli sociální demokraté při včerejší schůzi městského výkonného výboru. Zabýval se kauzou, v níž je právě Podhola obviněn, že se snažil ovlivnit bývalého ředitele úřadu nad evropskými dotacemi Jiřího Trnku, aby podpořil hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) vybrané projekty.

Podle náměstka primátora Miroslava Jocha (ČSSD) vydalo nejvyšší vedení strany jasné stanovisko – případem se má zabývat krajský výkonný výbor strany. „Prvním obviněným v případu evropských dotací je bývalý ředitel regionální rady Trnka a byla by škoda, aby se kvůli Trnkovu vyjádření odváděla pozornost od skutečné podstaty celého případu. Dokud nebude případ řádně vyřešen, je zbytečné, aby se Petr Podhola vzdával funkce,“ míní Joch. Městský výkonný výbor podle něj žádné takové doporučení Podholovi dávat nebude.

Podhola samotný je už týden nemocný, nezvedá mobil a ani neodpovídá na SMS.

Trpělivost koaličních partnerů ČSSD není bezedná, primátor Juraj Thoma (OPB) sice bere rozhodnutí socialistů na vědomí, na druhou stranu od nich žádá jasné rozhodnutí. „Stále říkáme, ať s nějakým řešením přijdou sociální demokraté a je v podstatě jedno, z jaké úrovně strany bude,“ říká Thoma.

Zastupitelé ODS se již dříve vyjádřili, že postup radniční koalice považují za znepokojivý. Je to podle nich v rozporu s předvolebními sliby.