Poslali do Prahy na 1600 cvičenců, což je nejpočetnější mimopražský „oddíl". Už v neděli se na uvítanou účastníků konalo představení Prodané nevěsty.

Včera se pilně trénovalo a plochu v pražském Edenu si vyzkoušeli například cvičenci z Věrné gardy ve skladbě „Jen pro ten dnešní den". Na ploše se jich sešlo 1500. Nechyběla ani Věra Pázlerová z Českých Budějovic, která se zúčastnila všech sletů po obnovení Sokola. „Šlo nám to bezvadně," řekla Věra Pázlerová ke včerejšímu nácviku. „Vedle nás cvičili Slováci, Švýcaři, Američani nebo Kanaďani," naznačila Pázlerová, že Sokol je celosvětovou organizací. A také organizací pro všechny generace.

Například cvičení rodičů s dětmi vedla Věra Pázlerová v jižních Čechách letos jako župní vedoucí. Rodiče a děti vede v českobudějovickém Sokole dlouhá léta. Navázala tak na rodinnou tradici, neboť její tatínek byl dvacet let náčelníkem Sokola Louny.

O stupínek starší děti – předškoláky připravovala na slet Ludmila Hulcová, která sama také cvičí v řadách Věrné gardy. I jiní sokolové některé skladby vedou a v dalších jsou sami aktivními aktéry. Celkem tři účasti má na svém kontě Jitka Pokorná z Českých Budějovic. Dorostenky ve skladbě se švihadly vede a sama s nimi také cvičí, připravuje ještě žáky a na ploše pak vystupuje ještě ve skladbě „Kontrasty" pro muže a ženy. Vedle spousty času vyžaduje cvičení i značnou zdatnost. „Skladba dorostenek Nebe nad hlavou, je nejtěžší skladba, jakou jsem kdy cvičila. Myslím si, že se švihadlem cvičím dobře, ale některé cviky jsem bez tréninku nedala," upozornila Jitka Pokorná.

Všichni sokolové se ale na slet těšili, i nejmladší zástupci Budějovic. „Máme skladbu Návštěvníci. Umím ji dobře, oni to podle mě cvičí ti mladší," poznamenal jedenáctiletý Matyáš Sadvár, který jel s početným rodinným týmem. „Vezu pět vnoučat, sama jedu jen jako doprovod, necvičím,"  naznačila rozsah rodinné reprezentace Matyášova babička Ludmila Tamašková.

Zajímavostí letošního sletu je návrat k tradici, která se držela do roku 1948. Akci zahajovala Prodaná nevěsta v Národním divadle. Letos operu provedly dva amatérské soubory v Divadle ABC, ale publikum ohromily a to je ani nechtělo pustit z pódia, jak říká Věra Pázlerová. A když se ozval sokolský pochod, bylo divadlo „vzhůru nohama".