Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sokolovna a stadion tvoří jedno tělo

České Budějovice – Na 14. června 2017 připadlo výročí 70 let od dokončení sokolovny na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření dokončené sokolovny 14. června 1947 bylo v Českých Budějovicích velkou událostí. Na snímku starosta jednoty dr. Autengruber přebírá při slavnosti symbolický stříbrný klíč od sokolovny.Foto: archiv T. J. Sokol České Budějovice

Spolu se stadionem tvoří sokolovna unikátní celek, který je zhmotněním ideálů vlastenectví a spolupráce, které patří už více než sto let neodmyslitelně k sokolskému hnutí. Cesta ke sportovnímu stánku, který byl za velké účasti veřejnosti otevřen slavností 14. června 1947, ale nebyla jednoduchá.

Podle vzdělavatelky T. J. Sokol České Budějovice Milady Pospíšilové byl českobudějovický Sokol založen už v roce 1869, sedm let poté, co v Praze ustavili spolek Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. A od samého začátku činnosti se členové snažili o vlastní sportovní základnu. „Tato snaha je pro spolek Sokol nakonec obecně velmi příznačná, snad i ve světě ojedinělá – kolik sokoloven bylo postaveno i v menších obcích po celé republice, léta sloužily jako jediná sportovní i kulturní centra v místě, sportovalo se v nich, pořádaly plesy a zábavy, hrálo se divadlo,“ zdůrazňuje široké aktivity Sokola Milada Pospíšilová.

Zpočátku se cvičilo a sportovalo v Českých Budějovicích různě po městě, pomáhali i mecenáši, zásadní byla po desítky let pomoc vlasteneckého spolku Beseda v centru města.

PRO TĚLOCVIČNU
Sokolové ale shromažďovali příspěvky z hospodářské činnosti, výtěžky ze společenských akcí a peníze ze sbírek a postupně zakoupili ve městě několik pozemků.

„Na třicet let tehdy stál v čele Družstva pro postavení tělocvičny první náčelník jednoty, vzácný člověk, bratr Áda Novák, neúnavný organizátor a mecenáš. Za jeho působení se podařilo získat dnešní Sokolský ostrov, vybudovat stadioni betonovou letní plovárnu. Pro nemoc jej vystřídal v roce 1936 jeho dlouholetý spolupracovník a zástupce, bratr ing. Stanislav Matyáš, který se především zasloužil o sokolovnu,“ připomíná vzdělavatelka Sokola dvě významná jména z řad sokolských činovníků.

Zlomový byl rok 1922. Tehdy dospěli Sokolové k rozhodnutí získat směnami nebo koupí pozemků celý nezastavěný, travnatý až bažinatý ostrov na soutoku Malše a Vltavy, zvaný Schnarcherův, o velikosti asi 9,5 hektaru. V té době přístupný pouze brodem…

PRVNÍ NÁVRH
A o budoucnosti ostrova se uvažovalo v moderním pojetí! „První ideový návrh na příští úpravu vypracoval v květnu 1923 bratr ing. arch. Karel Chochola, tehdejší župní stavební referent, na základě průběžných zkušeností se stavbami sokoloven a cvičišť v různých městech. Všechny tyto stavby dodnes dokazují, že se stavělo nejen účelně, ale i pro krásu,“ zdůrazňuje Milada Pospíšilová.

Následovala architektonická soutěž na využití ostrova, kterou vypsal Sokol s Městským úřadem České Budějovice již v roce 1923. Sešlo se celkem 14 návrhů, nebyla udělena první cena, ale rovným dílem byly oceněny návrhy ing. arch. Chocholy a architektonického ateliéru Stránský-Šlégl z Prahy. Jednalo se o dokonalé využití bezesporu výhodně položeného pozemku pro všestranné sportovní aktivity městského obyvatelstva.

Rozsáhlý stavební program se uskutečnil po etapách. Nejprve veřejné cvičiště v roce 1924. Roku 1933 byla otevřena v blízkosti stadionu nová plovárna, jejíž bazény sloužily až do 70. let minulého století.

Základní kameny k sokolovně byly položeny v roce 1928. „Návrh stavby, kterou dnes všichni známe, vypracovali architekti Stránský a Šlégl z Prahy,“ říká Milada Pospíšilová. Stavba ale postupovala pomalu. Zbrzdila ji i druhá světová válka. Slavnostně otevřena byla až 14. června 1947. Je příkladem moderního stavitelství, tzv. funkcionalistického stylu. Hlavní sál sokolovny o rozměrech 26x50 m při výšce 9 m byl dlouho největším sálem ve městě. A nutno zdůraznit, že sokolovna je uznávanou stavbou nejen v rámci Českých Budějovic.

Autor: Edwin Otta

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Dasném se opravuje kanalizace. Průjezd obcí to komplikuje.

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

České Budějovice – Policisté se zúčastní jako hosté sobotního fotbalového utkání na stadionu SK Dynamo České Budějovice.

Na zápase v Havířově je nejhorší dlouhá cesta, směje se gólman Petr Kváča

České Budějovice – Třetí venkovní zápas v řadě čeká v první WSM lize hokejisty ČEZ Motoru. V sobotu se představí v Havířově (17.30). „Nejhorší je ta dlouhá cesta,“ usměje se gólman Petr Kváča (20 let).

Náklaďák srazil v Lišově chodce, od Budějovic stála kolona

Lišov - Dopravní nehoda zkomplikovala v pátek ráno průjezd Lišovem. Na hlavní lišovské třídě 5. května srazil před půl osmou nákladní automobil chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení