Lidé se budou mít opravdu na co těšit. A to už jen z toho důvodu, že podobné zařízení ve městě a v okolí citelně chybí. „Nová Sokolovna bude uspořádána pro pořádání plesů, divadelních představení, kongresů, taneční přípravy, loutkového divadla, koncertů všech druhů hudby a komorních koncertů vážné hudby. Dále Sokolovna umožňuje provozování baletní přípravy, relaxačního i závodního sportu a relaxaci v posilovně,“ říká k podobě Sokolovny starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek.

Do nově zrekonstruovaného objektu se budou lidé chodit bavit i před plátno kina s tou nejmodernější technologií. „Dílo bylo dokonce rozšířeno o digitální a 3D kino a o možnosti přímých přenosů ze světových divadelních a koncertních sálů nebo z velkých sportovních akcí, čímž se ještě navýšila využitelnost rekonstruovaného objektu,“ dodává Hájek s tím, že v Sokolovně najde zázemí i nová restaurace a vinárna s malým tanečním parketem. Oprava téměř sto let starého domu nebyla vůbec levnou záležitostí. Podle prvního muže města se suma vyšplhá na sto třicet milionů korun.

„Financování stavby nebylo lehké, ale v současné době má město zcela pokryto financování této investiční akce. Celková cena díla včetně následného vybavení činí kolem sto třiceti milionů korun. Většinu peněz na jednotlivé etapy díla získalo město z národních a evropského grantu a z darů.

Předpokládám, že se tato částka ustálí mezi osmdesáti až devadesáti miliony,“ podotkl Karel Hájek. „Zbytek peněz šlo z rozpočtu města, větší část z nich pak získalo město z prodeje svých směnek,“ dodal starosta.

Opoziční zastupitelé se ale po kolaudaci Sokolovny chystají jednotlivé toky peněz směrem do Sokolovny, prověřit. „Zatím já osobně čekám, ale potom si od starosty vyžádám konkrétní rozpis nákladů. Abych věděl, jestli na rekonstrukci nešly například nějaké peníze navíc. Ale teď opravdu ještě chci vyčkat a nedělat žádné závěry,“ zdůraznil člen opoziční ČSSD František Němec.

Nejen obyvatelé Týna se mohou na novou Sokolovnu těšit v řádech několika měsíců. „Definitivní termín dokončení rekonstrukce městského domu kultury je konec června . Termín slavnostního otevření bude upřesněn podle toho, zda bude včas zkolaudováno či zda budou nějaké nedodělky na stavbě,“ uzavírá Hájek a dodává, že podle něj se Sokolovna lidem snad představí v rámci Vltavotýnských slavností v srpnu.