Dorostenky budějovického Sokola pilují svou skladbu na slet. Pro některé mladé cvičenky už to bude třetí slet!

V rodinné tradici pokračuje třeba Žofie Křížková, jejíž dědeček je na severu Čech náčelníkem sokolské jednoty. „Cvičím už odmala, na sletu jsem byla už ve skladbě Myšky v roce 2000," říká Žofie Křížková a Jitka Pokorná, která dorostenky vede, zdůrazňuje: „To je moje odchovankyně. Od nejmenších dětí jsem ji vedla." Na slet se připravuje i sourozenecká dvojice sester Liškových. „Jsme vedle sebe a na začátku spolu skáčeme, ale jinak se při skladbě nepotkáme," říká Pavla Lišková a se smíchem dodává: „Kdybychom byly ve dvojici, bylo by to dobrý, jsme sehraný." Ale není poznat, jestli svou poznámku myslí vážně nebo ironicky.

Lenka Lišková pak zhodnotí bílý úbor chystaný pro vystoupení. „Ujde to," naznačuje, že mladá generace by si uměla představit i jiné oblečení, a dodává, že třeba čelenku by oželela. Jak ale upozorňuje Jitka Pokorná, že když se stanovuje jednotný úbor pro stovky dívek či žen, asi nikdy se to nebude moci univerzálně líbit. Obavy ale nikdo neskrývá z toho, že bílá barva je sice elegantní a na ploše trávníku bude dobře vynikat, jenže nejde moc dohromady s možným deštivým počasím. Jak to dopadne v tomto směru, ukáže třeba nadcházející sobota v Českých Budějovicích. Při nedávném hromadném tréninku ve Strakonicích se vše vešlo mezi dvě bouřky, naštěstí…

Skladba se švihadly je navíc hodně obtížná. Běžně se při ní skáče ve dvou a nechybí ani tradiční složité obrazce poskládané v regionech z desítek a v případě pražského sletu dokonce ze stovek cvičenek na velkých plochách. Každé zjednodušení je pak vítané. Aby se například zajistilo to, že švihadla se nebudou chytat nebo mazat o trávu, tak jsou „obrněna" bílými plastovými válečky po celé délce šňůry.

Na blížící se vystoupení před veřejností se ale dorostenky celkem těší, i na to pražské. „Tam to bude větší, tam se ztratí, když něco zkazíme. Kdo by tam byl zaměřený celou dobu jenom na nás, jen naši rodiče," míní děvčata se smíchem. „Těšíme se ale i na cestování po Praze," říká Kateřina Nestávalová, která už má za sebou z dřívějška účinkování například ve skladbách Rozkvetlá louka a Počítadla.

Už teď ale dívky vědí, že ať vše dopadne jakkoliv, najisto se stanou součástí sokolské historie. „Babička si to dá do kroniky na sto procent," konstatovala Eliška Odvářková, jejíž babička je vzdělavatelkou a kronikářkou TJ Sokol České Budějovice. Kromě dorostenek nacvičují své skladby i rodiče s dětmi, žákyně a žáci, dorostenci, muži i ženy a také senioři jako Věrná garda. Jednoty si navíc i vypomáhají a půjčují si cvičence, pokud se jich někde nedostává. Slet je tedy skutečně všesokolský, vždyť navíc do Prahy dorazí sokolové i ze zahraničí. Veřejnost může skladby vidět zítra třeba na stadionu na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích, kde program začíná ve 14 hodin, a počátkem července v Praze na všesokolském sletu.

Sletové cvičení

Slavnostním průvodem zítra začne ve 14 hodin sletové cvičení na Sokolském stadionu v Českých Budějovicích. Program potom nabídne skladby všech kategorií cvičenců od dětí až po Věrnou gardu.