Nová tribuna nabídne důstojnější zázemí pro hosty mimořádných akcí jako jsou třeba krajské přebory v atletice nebo sokolské slety, ale také pro pravidelnou činnost oddílů a docházejících škol z okolí.
Podle tajemnice jednoty Petry Štojdlové docházejí na stadion pravidelně třeba studenti Gymnázia Česká, Česko – anglického gymnázia nebo se tu každý rok koná pod patronátem Domu dětí a mládeže České Budějovice Středoškolský pohár v atletice.

Široké využití stadionu bylo také hlavním důvodem pro to, aby na rekonstrukci tribuny slíbily přispět ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (19,2 milionu), město České Budějovice (8,5 milionu) a Jihočeský kraj (12 milionů). Radnice ještě odkoupí od jednoty pozemky na Sokolském ostrově zhruba za 3,5 milionu korun a peníze budou použité na novou tribunu.

„My si vezmeme úvěr patnáct milionů korun, 14. září předáváme staveniště,“ říká k začínající akci Petra Štojdlová a dodává, že stavba by měla trvat deset měsíců.

Památkově chráněné věže po stranách hlavní tribuny atletického stadionu na Sokolském ostrově jsou památkově chráněné. Při rekonstrukci tribuny zůstanou zachovány a vznikne v nich třeba lepší zázemí pro rozhodčí nebo hlasatele.

Sokolové připravují rekonstrukci tribuny na atletickém stadionu v centru města přes pět let. Letos konečně chtěli zahájit stavení práce díky dotacím od ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a města a kraje. Původní cena investice, plánovaná zhruba na 35 milionů korun se však při výběrovém řízení kvůli obecnému zdražení stavebních prací výrazně zvedla na 47 milionů bez DPH (s DPH dokonce 56,5 milionu korun).

Sokolové proto musejí navýšit úvěr, který si vezmou z 12 na 15 milionů korun. Podle starosty jednoty Josefa Kadlece je to maximum, které si mohou dovolit.

Volby. Ilustrační foto.
Na zajištění voleb je v Budějovicích třeba osm set lidí

A požádali aby i město a kraj navýšily své příspěvky na akci z pěti na 12 milionů korun. Třeba v českobudějovickém zastupitelstvu jen ztěžka prošla už první suma. O druhou se svedla dost tvrdá diskuse. Dotaci ale hojně podpořila opozice a nakonec většina zastupitelů byla pro.

Například Miroslav Joch zmínil, že nová tribuna bude pro město trvalým přínosem a město podobně podporuje i jiné záměry. Nyní třeba projektovou přípravu rozšíření fotbalového areálu na Složišti. Náměstek primátora Petr Holický navíc ubezpečil, že v budějovickém rozpočtu jsou připraveny na příští rok i peníze na rekonstrukci mostku přes Mlýnskou stoku, který je ve špatném stavu ale má přes něj jezdit technika na staveniště.

V městském zastupitelstvu jako jeden z argumentů, proč peníze neposkytnout, dokonce zaznělo, že sportoviště využívají hlavně střední školy, které zřizuje kraj (zatímco město základní školy). Ale na rekonstrukci tribuny přidá i kraj. Rozhodlo se o tom minulý týden. Podle náměstka hejtmanky Zdeňka Dvořáka to bude 12 milionů korun. „Stadion je hojně využívaný,“ říká Zdeněk Dvořák k důvodům krajské dotace s tím, že se nejedná jen o střední školy.

Například o uplynulém víkendu se zde konalo mistrovství republiky ve frisbee, sportu, kde hlavní roli hraje házecí disk. Pravidelné jsou různé atletické soutěže.

Nová tribuna má poskytnout hlavně zázemí pro sportovce i další návštěvníky. Nejde pouze o novou střechu a sedadla a opravu památkově chráněných věží po stranách tribuny. Uvnitř mají vzniknout nové sprchy nebo šatny. Dnes se často účastníci závodů převlékají na samotné tribuně, jejíž střecha působí spíše jako slunečník, protože při větších deštích se výrazně projevuje její letitost.

Stavební práce by měly na Sokolském ostrově trvat deset měsíců.

Anifilm Třeboň 2018 - první den.
Uvidíte to nejlepší z Anifilmu