Spící objekt, již delší dobu opuštěný, se ale brzy může dočkat vysvobození.

Město vypsalo veřejnou soutěž na jeho využití. Zájemci si prohlédli památkově chráněný objekt ve dvou termínech, v polovině prosince a v polovině ledna. „Na první prohlídku přišlo osm, na druhou patnáct zájemců,“ přiblížila počty účastníků náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Zavřeného objektu si všímají i turisté. „Když vedu skupinu kolem solnice, vždycky se ptají, proč je to zavřené. Je to škoda,“ zmínila Saša Kloboučníková z cestovní kanceláře SB Travel. „Turistům vždy alespoň vyprávím legendu o hlavách ve štítě solnice, prý jsou to dávní zločinci,“ dodala Kloboučníková.

První zmínka

Využití objektu ovlivní hlavně skutečnost, že velká solnice je památkově chráněná a leží v historicky nejcennější oblasti města. S klášterem na Piaristickém náměstí je například spjata první písemná zmínka o nově založeném královském městě, která pochází z roku 1268.

Návrhy, co se solnicí, mohou počítat i se zdejšími tradičními trhy. „Párkrát jsme o tom mluvili, že by se trh mohl přesunout do solnice. Místa by tam bylo dost, a když prší, alespoň bychom byli pod střechou. Byl tu i jeden pán, který se zajímal, jak se na to díváme,“ poznamenali zdejší prodejci, kteří na Piaristickém náměstí po celý rok prodávají květiny, zeleninu nebo ovoce či sazenky a v předvánočním období například i adventní věnce.

Podle odborníků se nejspíše budoucí využití objektu přiblíží tomu, jak je dnes využívána solnice v nedaleké České ulici. Velkou výhodou však bude, že v objektu velké solnice na Piaristickém náměstí je k dispozici například výtah, který zde zůstal jako vybavení skladu po bývalém podniku Drobné zboží.

Raději kulturu

Radnice by upřednostnila kulturní centrum než komerční aktivity. „Využití objektu by mělo být zaměřeno na kulturní oblast nebo na cestovní ruch, a náplň by měla odpovídat podmínkám některého z operačních programů Evropské unie,“ připomněla Ivana Popelová, že jedině tak bude možné na nákup solnice od soukromého vlastníka čerpat evropské peníze ve výši deset procent nákladů na projekt.

Zájemci o provozování solnice musejí přihlášky odevzdat na magistrát do 29. února.