„Stejně půjdu a chodník před barákem si uklidím a nebudu čekat na uklízecí četu, která toho bude mít až nad hlavu,“ krčí rameny nad novelou Patrik Bauer z Českých Budějovic. „Ale s tou zodpovědností za případné zranění se mi ten zákon líbí. Nevím, proč bych měl pykat za to, že někdo neumí chodit po chodníku,“ dodal.
Více peněz
„Pokud zákonodárci novelu zákona o pozemních komunikacích schválí a zodpovědnost za stav chodníků, tedy například i za úrazy jejich stavem způsobené, přenesou výhradně na obec, bude to znamenat i výrazně vyšší finanční náklady,“ uvedla včera k plánům náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová. „Město by proto muselo mít stejně početnou četu uklízečů jako je množství vlastníků nemovitostí, kteří doteď chodníky uklízeli. Ale vše záleží na tom, jestli bude novela schválena, nyní je ve druhém čtení. Nemůžeme dělat žádné závěry,“ podotkla Popelová.
Navíc se domnívá, že pro lidi v zimě čistící chodníky nebude po zbytek roku jiná práce.
„My žádné chodníky nemáme, jen kousek komunikace u obecního úřadu a o ten se snadno postaráme. Chtěli jsme však chodníky stavět po opravě kanalizace, ale když slyším tyto návrhy, tak se nových chodníků asi vzdáme. Bude to asi velký zásah do obecních rozpočtů,“ konstatoval starosta Host Josef Hladeček.
Dobrá volba
Vltavotýnský první muž si ale naopak myslí, že připravovaná novela zákona až zas tak špatná není.
„Jsem přesvědčen, že je to správný krok, neboť dojde k narovnání v právech občanů. Kromě vyšetření nejasností kolem práce na cizím majetku dojde k tomu, že všichni občané si budou rovni v zodpovědnosti za škody při zranění na kluzkém nebo jinak neupraveném chodníku,“ zdůraznil včera Karel Hájek. „Týn již dnes udržuje většinu chodníků sám. Především na sídlištích, kde jsou chodníky obvykle dále než dva metry od budovy, takže již není povinností majitele nemovistosti se o ně podle městské vyhlášky starat. Proto si nemyslím, že by navýšené finanční náklady spojené s údržbou chodníků ohrozily městský rozpočet. V případě zimy jako je ta letošní vlastně skoro vůbec,“ uzavřel Hájek.
Města a obce nepočítají s tím, že by chodníky prodávaly do soukromých rukou po začátku platnosti novely.
„Nebudeme se určitě chodníků zbavovat, to by asi nebylo nejlepší řešení,“ vyjádřila se za České Budějovice Popelová. Podobně hovoří i vltavotýnský starosta. „Chodníky jsou důležitým veřejným prostranstvím a je pod nimi často řada sítí a přípojek. Prodávat je soukromníkům nebudeme.“