SOŠ a SOU Hněvkovice se podle ředitele Josefa Lišky nově zaměřuje na výchovu svářečů pro jaderné elektrárny. „Nový obor jsme otevřeli teprve letos v září a díky podpoře ČEZ se naši učni budou připravovat na nejmodernějším zařízení,“ zmínil s tím, že ČEZ zainvestoval do zázemí a vybavení dílny 17 milionů korun.

Teoretické i praktické vzdělání a zapojení odborníků

Bez teorie to nejde, ale škola se chce zaměřit hlavně na praktickou výuku. „V dílně se učni budou učit každý druhý týden různé techniky svařování a práce s materiálem, který se používá v jaderné energetice,“ popsal s tím, že aktuálně je vzdělávají v základech jako řezání a pilování, ale do výuky se zapojí také experti z blízké elektrárny Temelín.

Slavnostní zahájení mezinárodní konference Fórům partnerských regionů Jihočeského kraje 2022 , při kterém došlo také k podpisu dohody o založení společnosti South Bohemian Nuclear Park zabývající se vznikem malého modulárního reaktoru u Temelína.
Podepsáno. První malý modulární reaktor by mohl stát u Temelína už v roce 2032

Úderem 10. hodiny dopoledne společnými silami zástupci ČEZ s ředitelem Liškou a jihočeským hejtmanem Martinem Kubou slavnostně přestřihli pásku u bývalé autodílny a skladů, kde se nově nachází šest boxů se svařovací technikou, CNC stroji na řezání plechů a další potřebné vybavení.

Jde o unikátní obor i zázemí. „K energetickým oborů a energetice patří dobře vzdělaní lidé, měli bychom využívat toho, že máme v kraji jadernou elektrárnu Temelín. Ukazuje se, že nemáme jinou šanci, jak přejít na čistou bezemisní energetiku, tak aby zvládla zásobovat společnost a firmy než ta jaderná,“ popsal.

Dobrá práce i příležitost

Partnerství s JETE a ČEZ funguje dobře. „Otevření nového oboru považuji za důležité pro začínající Jihočechy a mladé studenty. Elektrárna nám přináší do jižních Čech dobře placenou práci a vyžaduje kvalifikované pracovníky, je to cesta, jak se o ni mohou ucházet právě místní obyvatelé,“ míní hejtman.

Zahájení zkušebního provozu horkovodu z jaderné elektrárny Temelín do metropole Jihočeského kraje v Teplárně České Budějovice. Na snímku pásku střihají (zprava) Martin Kuba, Dagmar Škodová Parmová, Daniel Beneš a Václav Král.
Horkovod z Temelína už běží. Mohl by vytápět i budoucí budějovický akvapark

Příležitost vidí i v malých modulárních reaktorech. „Jsem přesvědčen, že je to pro jižní Čechy lepší, než abychom stavěli ohromné skladové haly, kam přijdou pracovat lidé z ciziny bez vzdělání. Ohromná příležitost jsou výrobky pro energetiku nejen pro Českou republiku, ale do celého světa a k tomu patří kvalifikovaní technicky vzdělání lidé,“ dodal Kuba.

Tři druhy svařování i virtuální trenažér

Vybavení moderní haly přiblížil vedoucí tréninkového a realizačního centra Marek Palán z ČEZ. „Jde o speciální techniku a pomůcky pro nový obor svářeč a potrubář v jaderné energetice, jedná se o specifické pomůcky pro dělení materiálu, přes přípravu až po konečné svařování,“ popsal s tím, že tak učni budou pracovat například s CNC plazmovou řezačkou, elektrickými nůžkami na plech, ohýbačkou, zakružovačkou, bruskami či přípravky pro sestavení.

„Dílna se dělí do tří prostorů, nejdůležitější je svařovna, kde jsou přístroje umožňující svařování třemi metodami,“ upřesnil s tím, že v elektrárnách Temelín a Dukovany se svařuje zejména metodou MAG, další je TIG a poslední je svařování elektrodou.

Během dvoutýdenní stáže studenti navštívili strojovnu hlavního výrobního bloku.
Na jihu Čech vznikají obory pro jadernou energetiku

Než učni zahájí reálné svařování, mohou se vše naučit na simulátoru. „Než se naučí pracovat se svářečkou, aby získali základní návyky vedení hořáku, držení správného úhlu sklonu a podobně, mají možnost si vše osvojit na virtuálním simulátoru, který umožňuje i rozšířenou realitu,“ popsal Palán.

O nový obor i cukrařinu je zájem

Nový obor je podle ředitele Lišky atraktivní. „Máme v prvním ročníku hned deset žáků, překvapivě je zájem o studium oborů farmář a opravář zemědělských strojů. Hodně naplněný je cukrářský obor, naopak jsme letos neotevřeli truhláře a kuchaře, protože byl malý zájem. Jde o obory, které by si ale zasloužily podporu, vybavení na ně máme,“ popsal Deníku s tím, že do budoucna přemýšlí nad otevřením dalších nových perspektivních oborů, o které bude na trhu práce zájem.

Žákům i veřejnosti škola nabízí výcvik řízení motorových vozidel skupin B, C, T, svařovací výcvik včetně prodloužení svářečských průkazů, stravování a ubytování na dvou domovech mládeže s kapacitou 150 osob. „Škola je nově zateplená a komplet včetně tělocvičny vytápěná tepelnými čerpadly, spolupracuje s řadou známých podniků a snažíme se o rozšíření povědomí,“ podotkl ředitel Josef Liška.

Skupina ČEZ představila novinku, virtuální prohlídku Jaderné elektrárny Temelín teď může zažít každý návštěvník.
Nahlédnout lze k reaktoru i do chladících věží. Na Temelíně mají kouzelné brýle

Nejslavnějším absolvent SOŠ a SOU Hněvkovice byl Emil Zátopek. „Kdysi sem chodil do školy, máme ještě v tělocvičně jeho fotku,“ upozornil. „Jinak naše žáky najdete v různých odvětvích, vychováváme například skvělé servilní automechaniky a opraváře zemědělských strojů pracující například pro firmy jako John Deere,“ uvedl ředitel. Na den otevřených dveří podle něj dopoledne dorazí zejména zájemci ze základních škol, odpoledne pak rodiče s dětmi zajímající se o nabízené učňovské obory.

SOŠ a SOU Hněvkovice je státní škola s nejnižšími nároky na finance žáků, zajišťuje osobní a ochranné pomůcky.

Finanční náklady na žáka platné k 1. září 2023:
- 800 Kč/měsíc ubytování na domově mládeže
- 104 Kč/den celodenní strava ubytovaného žáka zahrnující snídani, oběd, večeři a svačinu
- 12 Kč/den druhá večeře na zvláštní objednávku
- 33 Kč/den oběd dojíždějícího žáka
- 150-200 Kč vratná záloha na čip pro vstup do školy a na oběd

Nabízené obory: podnikání, mechanizace zemědělství a lesního hospodářství (maturitní denní i dálkové nástavbové studium), opravář zemědělských strojů, podkovář a zemědělský kovář, strojní mechanik, mechanik opravář motorových vozidel, truhlář, prodavač, kuchař-číšník, cukrář, zahradník-krajinář, zemědělec-farmář, zedník, stravovací a ubytovací služby, zahradnické práce (tříleté učební obory zakončené výučním listem).

Zapojují i další školy v regionu

ČEZ před třemi týdny podepsat také smlouvu o spolupráci s Střední průmyslovou školou (SPŠ) strojní a elektrotechnickou v Českých Budějovicích týkající se spolupráce zaměřené na elektrikáře. To potvrdil ředitel divize jaderné energetiky a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek. „Nejen v obou jaderných elektrárnách, ale i řadě dalších provozů u nás lidé mohou najít velmi zajímavá pracovní místa. A další vzniknou i v rámci rozvojových projektů, jako jsou nové bloky či malé modulární reaktory. A spolupráce se školami je jednou z cest, jak tuto práci lidem nabídnout,“ popsal.

Cvičení SAFEGUARD na jaderné elektrárně Temelín. Vojáci odrazili teroristy, kteří vnikli do chráněné zóny. Odrazili i útok ukradeného letadla, které nalétávalo na elektrárnu.
Temelín je v bezpečí. Útoky ze vzduchu i země mají ochranné složky nacvičené

SOŠ SOU Hněvkovice je jedna z mnoha partnerských škol společnosti ČEZ. Energetici s ní spolupracují už od loňského roku. Aktuálně má ČEZ na jihu Čech 14 partnerských středních škol a spolupracuje i s 15 fakultami technických vysokých škol v České republice.

Jaderná elektrárna Temelín zaměstnává aktuálně na 1374 lidí. Dlouhodobě přitom navyšuje počet žen v personálu, nyní jde o 171 zaměstnankyň.