Ani handicap nemusí lidem bránit v tom, aby vyráběli krásné věci. Důkazem je práce jednatřicetiletého Martina Chmelaře, klienta chráněné dílny Nazaret v Borovanech, který před nedávnem dokončil jedno ze svých největších děl. Vytvořil originální betlém s šesti postavami, Ježíškem a pěti zvířátky.

Chmelař dochází do Nazaretu již čtyři roky a od začátku tu pracuje s hlínou. Nápad na betlém však nepochází z jeho hlavy. „Od naší dílny si ho objednali zákazníci, pan ředitel mi o tom pověděl a asi v dubnu jsme začali,” vzpomíná Chmelař.

Jako inspiraci si na internetu našel obrázek dřevěného betlému, rozhodně však nechtěl vytvořit kopii. Konkrétní podoba výrobku proto vznikala až při samotné práci a především detaily sošek jsou originální a nesou typické rysy Chmelařových děl.

Celý betlém je vyrobený z borovanské šamotové hlíny. Chmelař na něm pracoval několik měsíců. „Dělal jsem jednu postavičku po druhé a takhle velké věci musí schnout i několik týdnů, aby pak při vypalování nepopraskaly,” vysvětluje Chmelař.

Nejjednodušší pro něj bylo vytvarovat ovečky. Zvířata dělá z hlíny totiž poměrně často. Zásadní problémy neměl ani se samotnými postavami, zabrat mu však dal jejich oděv. „Nejnáročnější byly pláště. Abych je udržel a správně přidělal, musela mi pomáhat naše vedoucí Jitka Štanglová. Na to jen dvě ruce opravdu nestačily,” popisuje Chmelař.

Při práci použil i poněkud netradiční metody. Vzorek vlny na tělech ovcí vytvořil z orazítkovaných hliněných kuliček. Vlasy pro postavy zase získal tak, že hlínu protlačil lisem na česnek. „Dokonce se mi tady jeden při práci zlomil v ruce, tak jsem si musel přinést další z domova,” dodává.

Chmelařův betlém nyní poputuje do Hrádku nad Nisou, kde by měl zdobit jednu z místností obecního úřadu. Autor přiznává, že se bude díla vzdávat s těžkým srdcem. „Po pravdě řečeno, trochu mě mrzí, že ho po tolika měsících práce musím předat,” říká.

Úplně se však se svým výrobkem neloučí, zákazníci z Hrádku totiž slíbili, že si budou v příštím roce do betlému objednávat další figurky, takže Chmelař ještě vytvoří například pastýře. Chráněná dílna Nazaret navíc každoročně pořádá výlety a je možné, že se klienti pojedou podívat právě za betlémem.

Ten je zároveň jedním z největších děl, která Chmelař dosud vyrobil. Nejčastěji pod jeho rukama vznikají figurky zvířat, například ježci, ptáci s obřími zobáky nebo ovce. Vše obvykle bývá docela veliké. „Jednou jsem udělal ježka, který měl asi 90 centimetrů a skoro se nám nevešel do pece. Pak jsem také vytvaroval tak velkou žirafu, že jsme ji na vypálení museli odvézt jinam,” vzpomíná.

Nyní bude Chmelař pracovat na zvláštním napajedle ve tvaru psa, poté se vrátí ke svým oblíbeným motivům. „Budu pokračovat s ovečkami nebo beránky, protože to jde na odbyt pořád,” uzavírá.