Dnes pětačtyřicetiletý muž, invalidní důchodce z Prachaticka, totiž dostával na předpis silný lék na bolest, Vendal retard. Legální uživatel preparátu s morfiem z lékárny jej ale poskytoval i své partnerce, dlouhodobě závislé narkomance. Tak vznikl zcela zvláštní závislý vztah, z jeho strany šlo prý o upřímnou lásku. Matka dvou nezletilých dětí se ale loni začátkem roku bohužel po opakované aplikace stříkačkou předávkovala a v nedožitých třiceti letech zemřela.

Věděl, že lék je jen pro jeho potřebu

Verdikt si přišli vyslechnout i členové rodiny, otec s matkou a bratrem oběti. „Je vinen, že věděl, že morfin jako složka léku na předpis výhradně pro jeho potřebu je omamná a psychotropní látka, na jejíž manipulaci je nutné zvláštní povolení, a přesto ho poskytoval závislé na různých místech, především ve svém bydlišti. A jeho poskytnutím loni 1. a 2. ledna tak nepřímo způsobil její smrt,“ konstatoval soudce a vyměřil mu trest odnětí svobody sedm let a šest měsíců ve věznici s ostrahou.

Odškodné za nemajetkovou újmu pak má dostat každý z potomků ve výši 250 tisíc, pojišťovně má nepravomocně odsouzený zaplatit dalších 26 tisíc 700 korun za zdravotní péči o zesnulou. Naopak oba rodiče se s nárokem na odškodné mají pro nesplnění zákonných podmínek obrátit na občanskoprávní řízení. Státní zástupkyně Daniela Přibylová si stejně jako zmocněnec poškozených dětí a obhájce ponechali lhůtu na odvolání.

Vendal retard je velmi silné analgetikum. Užívá se k tlumení bolesti v případech, kde jiné léky proti bolesti nejsou účinné. Hlavní složkou je morfin, který po dlouhodobějším užívání vyvolává silnou psychickou i fyzickou závislost. Současné užívání s dalšími sedativy, jako jsou benzodiazepiny a další látky, může vést k sedaci, depresím, kómatu i úmrtí. Vzhledem k těmto rizikovým účinkům je předepisován pouze pacientům, u kterých není možná alternativní léčba.

Drogově závislá měla svoje priority

Žena se měla už od svých 14 let pohybovat v prostředí uživatelů drog zejména na Táborsku i Českobudějovicku. Nezřízeně užívala marihuanu, pervitin, heroin a další látky vyvolávající závislost. Zdevastovala si zdraví tak, že měla nemocné srdce, cirhózu jater a další komplikace. O své dvě děti se dlouhodobě nestarala, jen výjimečně je navštěvovala, obě proto skončily v pěstounské péči. I jejich otec byl nejistý.

Na pětačtyřicetiletého muže se upnula, protože jí kromě opiátů poskytoval zázemí i stravu, podporu už po letech totiž nenacházela ani doma u rodiny. Soud provedl podrobné dokazování, pečlivě vše zvažoval. „Šlo o velmi specifickou distribuci drog. Domníváme se, že lék určený pro svou potřebu jí poskytoval dlouhodoběji a častěji, než přiznal,“ naznačil předseda senátu.

Zcela unikátní případ nakládání s drogami v pátek 19. dubna 2024 dopoledne uzavřel Krajský soud v Českých Budějovicích.Zcela unikátní případ nakládání s drogami v pátek 19. dubna 2024 dopoledne uzavřel Krajský soud v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Žena si tehdy dvakrát po sobě rozpustila půl tablety na lžičce s vodou a aplikovala si drogu nitrožilně do třísel. Na následky předávkování pak zemřela 3. ledna 2023 na ARO budějovické nemocnice. I rodinný příslušníci bývali sami svědky jejího alarmujícího stavu. Například dědeček ji po aplikaci, když byla jednou mimo na křesle přes dvě hodiny, dokonce vyfotografoval. „Nebyla schopná komunikovat, měla hlavu v záklonu a nedala se probudit. Chtěl jsem jí to pak ukázat,“ popsal.

Svědci popisovali její abstinenční příznaky, urputnou snahu jet za obžalovaným, aby dostala, co potřebuje. „Zažívala těžký diskomfort fyzický i psychický, chorobné bažení po látce. Chovala se velmi iracionálně, například hodiny uklízet. Měla skutečně tendence za každou cenu si drogy sehnat,“ shrnoval soudce.

Zcela unikátní případ nakládání s drogami v pátek 19. dubna 2024 dopoledne uzavřel Krajský soud v Českých Budějovicích.Zcela unikátní případ nakládání s drogami v pátek 19. dubna 2024 dopoledne uzavřel Krajský soud v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

V posledních letech získávání drog podřizovala veškeré jednání, veškeré snahy o léčení úspěšně sabotovala a pro porušení podmínek odvykání byla opakovaně vyřazována. „K němu chtěla jet jen proto, tak to bylo vždycky, domlouvali se telefonicky,“ uváděl například další svědek.

Kromě výpovědi obžalovaného nikdo neví, co se v místnosti nakonec stalo. Množství, které její partner uváděl, totiž bylo podle znalců bezpečné (2x půl tablety Vendalu). „Ona však měla v těle smrtelnou a nebezpečnou koncentraci (588 miligramů na litr krevního séra). Intoxikace morfinem byla tak dle soudní pitvy jednoznačnou příčinou smrti. Taková dávka by podle znalců vedla k úmrtí i zdravého jedince,“ konstatoval soudce s tím, že 10 až 500 miligramů na litr krevního séra je mezní hranicí.

Trest snížili kvůli specifické motivaci

Skutek obžalovaného je považován za zvlášť závažný zločin nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami, původně mu ale hrozil trest od 10 do 18 let. „Našla se však řada polehčujících okolností, díky kterým bylo možné vyměřit trest pod zákonnou sazbou. Nejde o klasického dealera, který poskytuje pervitin za úplatu třetím osobám,“ vysvětlil soudce.

Senát našel hned několik okolností, proč původní sazbu označil za nepřiměřenou. „Rozhodli jsme se pro mimořádné snížení, jeho náprava je možná i trestem pod dolní hranicí. Šlo o osoby blízké, jeho motivem byla snaha pomoci, ona sama devastovala své zdraví i mentální schopnosti systematicky a dlouhodobě, od mládí postupně brala cokoliv v jakémkoliv množství. Dodržovala jen minimální hygienu, pohybovala se v nevhodném a závadovém prostředí. Všeho si byla vědoma a nebrala v potaz ani doporučení lékařů. Na své smrti se tak velkou měrou i podílela,“ popisoval Milan Kučera.

Zcela unikátní případ nakládání s drogami v pátek 19. dubna 2024 dopoledne uzavřel Krajský soud v Českých Budějovicích.Zcela unikátní případ nakládání s drogami v pátek 19. dubna 2024 dopoledne uzavřel Krajský soud v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Obžalovaný se o mladší ženu staral v rámci možností, látky jí poskytoval bez úplaty. „Měla sníženou schopnost sebepéče, na druhou stranu ale prohluboval její závislost a stabilizoval její stav. Měl specifickou motivaci, nechtěl kořistit na prodeji opiátů. Léčiva jí předával, aby ji měl nablízku a udržoval partnerský vztah. Připoutal si ji tak k sobě,“ uvedl soudce.

Za polehčující okolnosti lze podle soudu považovat i upřímnou lítost nad její smrtí, opravdový citový vztah i doznání k činu, ačkoliv nebylo úplné.

Soud se věcí zabýval od února. Případu se věnoval podrobněji zejména deník iDnes.cz ZDEZDE.