Obránci zvířat, kteří kritizují podmínky chovu rychle rostoucích kuřat a vymezují se zejména proti řetězci Albert, podali proti verdiktu odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Napsal to server Seznam Zprávy.

Společnost Rabbit Trhový Štěpánov se obrátila na soud, protože podle ní Obránci zvířat v kampani šíří zavádějící, nepravdivá a urážlivá tvrzení a firmě tím vzniká značná nejen reputační újma. "Soud pro účely rozhodnutí o předběžném opatření v rámci testu proporcionality předběžně vyhodnotil, že s ohledem na možné významné následky zásahu je třeba nyní dát přednost právu na ochranu pověsti navrhovatele před právem na šíření informací," napsal v usnesení českobudějovický soudce Jan Montag. Zástupci Rabbitu ani řetězce Albert nechtěli podle serveru verdikt komentovat.

Českobudějovičtí kriminalisté vyšetřují případ úmrtí pětačtyřicetiletého muže. Jeho tělo objevili náhodní svědci v řece Malši v Českých Budějovicích.
Hrůzný nález v Budějovicích, v řece plavalo mrtvé tělo

Soud spolku Obraz nařídil z webové prezentace odstranit i některá slova a vyjádření. Obránci zvířat se také musejí zdržet šíření letáků a odstranit ty, které jsou na veřejně přístupných místech. "Považujeme to za skandální rozhodnutí, za cenzuru, která nemá v Česku obdoby. Soudu jsme ale vyhověli a záběry jsme nahradili jinými, srovnatelnými. Podmínky kuřat, která jsou chovaná v těchto hustotách a s touto rychlostí růstu, vypadají ve všech drůbežárnách stejně," uvedl pro Seznam Zprávy koordinátor kampaně rychlokuřata Radim Trojan.

Obránci zvířat záběry a výrazy odstranili nebo nahradili, rozhodnutí ale kritizují, o podporu požádali i veřejnost. "To je úplně šokující, že nám třeba zakazují říkat, že kuřata mají popáleniny, když je reálně mají. My jsme jen ukázali pravdu a tu pravdu potvrdili i samotní chovatelé," cituje server Trojana.

Známý českobudějovický fotograf a nakladatel vydal již desítky knih s českobudějovickou tematikou.
Odpověď kluků na bourání starého domu Milana Bindera hodně překvapila

Svou kampaň Albertova krutost obránci zvířat zahájili na základě videí pořízených z chovů firmy Rabbit Trhový Štěpánov, od kterého řetězec Albert v Česku odebírá kuřata. V Belgii a Nizozemsku podle nich řetězec prodává kuřata odchovaná v lepších podmínkách. V březnu uvedli, že cílem je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem takto chovaných kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu.

Albert uvedl, že dodavatelé mu zaručují plné dodržování všech legislativních požadavků, včetně ohledu na pohodu zvířat. Státní veterinární správa v březnu uvedla, že v chovech, z nichž údajně pocházejí záběry, kontroly v posledních letech neprokázaly porušování legislativy.