Ústavní soud zamítl stížnost Jihočeského divadla na českokrumlovskou městskou vyhlášku o patnáctiprocentním poplatku ze vstupného.

Tyto peníze muselo divadlo městu platit za svá představení na krumlovském otáčivém hledišti. Za loňský rok odvedlo do městské kasy něco málo přes tři miliony korun, přičemž celkem se díky vyhlášce i z dalších akcí vybralo jen o pár desítek tisíc korun více.

Podle výroku senátu stěžovatel nevyčerpal všechny procesní prostředky, které mu zákon k ochraně jeho práva poskytuje. Jinak řečeno, odmítnutí nastalo z formálních důvodů, protože nebyly naplněny všechny podmínky pro zahájení jednání takové instance, jakou je Ústavní soud.

Zatímco Jihočeské divadlo nepochodilo u Ústavního soudu, naděje mu svitla jinde.

Českokrumlovští zastupitelé si vyžádali názor kulturní komise a komise pro cestovní ruch, které se tento týden nad stále žhavým tématem společně sešly.

Sezení přineslo jisté překvapení. Současných patnáct procent z každé vstupenky je podle většiny členů komisí příliš. Nedávno navrhované snížení na deset procent ale také.

Absurdní daň

Přesně dva roky poté, co byla vyhláška oficiálně odsouhlasena zastupiteli na základně návrhu téže kulturní komise, mají její členové opačný názor. „V komisi pracuji asi půl roku a vyměnilo se zde i několik dalších lidí,“ nastínil včera Jan Vaněček, jeden ze členů komise.

„Myslím, že samy komise poznaly, že vyhláška postihla hlavně otáčivé hlediště a že je absurdní, aby nevýdělečné a dotované kulturní aktivity byly ještě daňově zatížené,“ konstatoval ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták.

Miliony od turistů

Podle průzkumů, které si zajistilo jak divadlo, tak i například jeden ze členů kulturní komise Jan Vaněček, se peníze od návštěvníků točny do města i jeho okolí tak jako tak dostanou.

V rámci takzvaných multiplikačních efektů v souvislosti s návštěvou divadla v zámecké zahradě utratí v regionu za sezonu padesát tisíc točnychtivých turistů kolem osmnácti nebo dvaceti milionů korun.

Obě komise chtějí vypracovat vlastní návrh či stanovisko k řešení věci. Zatím ale není jasné do kdy to bude a především v jaké formě snížení poplatku. Ve hře je teoreticky jakékoliv procento od jednoho do deseti, nebo dokonce i zrušení této vyhlášky či zpoplatnění jiných akcí typu diskoték a podobně.

Otázkou také zůstává i to, zdali se doporučujícím názorem komisí budou řídit i českokrumlovští zastupitelé. Ten pro ně totiž není závazný.