Jak uvedl český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček, soud jej ve středu odpoledne zprostil obžaloby a po zaplacení kauce ho propustil. Druhého entomologa, Emila Kučeru, ale soudce shledal vinným a poslal jej na tři roky do vězení nepodmíněně. Proti rozsudku se Kučera na místě odvolal.

„Jsem rád, že to pro Petra Šváchu takhle dopadlo,“ řekl s úlevou v hlase ředitel Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Jan Šula. „Je ale zvláštní, že Emila Kučeru taky neosvobodili,“ dodal s tím, že velkou roli sehrála mezinárodní kampaň, při níž se za Šváchu postavili vědci z celého světa. Petici za jeho propuštění podepsalo více než tisíc lidí, převážně pracovníků univerzit a vědeckých ústavů.

„Z našeho hlediska se jednoznačně potvrdilo, že Petr Švácha sbíral vzorky pro svou vědeckou práci,“ komentoval propuštění svého kolegy František Marec z Entomologického ústavu. Petr Švácha je specialistou na larvy tesaříků a s kolegy ze zahraničních vědeckých institucí připravuje několikasvazkový klíč k určování larev brouků.

Oproti tomu Emil Kučera je amatérský entomolog a sběratel hmyzu. V soudním řízení mu mohlo ublížit i to, že vlastnil webové stránky, na nichž nabízel hmyz k prodeji.

I tak ale akademici nad výší trestu kroutí hlavou. „Tři roky jsou absurdní, z celosvětového hlediska je maximální trest pokuta. Tohle je středověk,“ poznamenal Marec. Sběrem brouků totiž lze biodiverzitu ovlivnit jen těžko. Hmyz nejvíc ohrožuje změna jejich životního prostředí.

Petr Švácha si na návrat domů ještě několik dní počká. „Indická strana musí uvolnit jeho pas, což by mělo trvat tři až čtyři týdny. Pak může odjet ze země,“ upřesnil český velvyslanec.