„Zkušený majetkový recidivista“, jak ho charakterizoval v únoru Okresní soud v Jindřichově Hradci, pyká zase za pokračující krádež a porušování domovní svobody.

Pro staré baterie

Loni v noci na 1. září po překonání oplocení firmy v Dačicích odcizil ze sběrny odpadu patnáct akumulátorů.

V přípravném řízení uváděl, že v areálu, kam vnikl bez použití násilí, si všiml volně ležících baterií v bednách. Ty funkční – čtyři nebo pět – pak naložil do Fiatu Uno a odvezl.

Jednatelka firmy, které patří zmíněný areál, vypověděla, že tu noc jim byla ukradena i hotovost z kanceláře a vedle baterií množství barevných kovů. Škodu vyčíslila na více než 27 000 korun.

Auto si půjčil?

26. října vzal pan Radek z přístřešku u domu v obci na Jindřichohradecku Peugeot 405.

Tvrdil, že tehdy jel s přítelkyní starým nissanem. V té obci zahlédl kolo, šel se na ně podívat a v přístřešku s plachtou místo dveří uviděl peugeota s klíčky v zapalování.

Odjel s ním, a když o kus dál do něj dolévali naftu z nissanu, chytila je policie. Ta zrovna spěchala po oznámení události na místo činu.

Nechtěl prý ale to auto ukrást. Přítelkyně potřebovala odvézt domů, což si vzhledem k delší vzdálenosti s nissanem bez čísla netroufl. Tak si na cestu chtěl půjčit toho peugeota. Myslel, že se s ním vrátí dřív, než bude jeho zmizení zjištěno.

U hlavního líčení ale přiznal, že na to auto dostal tip.

Okresní soud po dokazování uzavřel, že vniknutí do areálu násilím a odcizení peněz a barevných kovů nebylo panu Radkovi prokázáno. Není jisté, že tu noc byl ve firmě jediným zlodějem.

Jeho tvrzení o pouhém zapůjčení peugeotu soud neuvěřil mj. proto, že se s přítelkyní snažili sloupnout z kapoty výraznou samolepku.

Spoluobviněná v přípravném řízení dokonce přiznala, že odvezení auta z přístřešku navrhla, protože má vůz stejného typu a mohli by díly zkombinovat.

Soud konstatoval, že již sedmkrát trestaný obžalovaný si takto počínal přesto, že v lednu 2006 byl v Jihlavě odsouzen mj. za krádeže k jednomu roku odnětí svobody. Trest vykonal 10. června 2007.

Okresní soud mu proto za loňské skutky uložil úhrnných patnáct měsíců.

Co uveze Uno?

Pan Radek se odvolal. Argumentoval mj. tím, že Fiat Uno by množství materiálu udávané poškozeným neuvezl.

V autě mu prý odešel alternátor, potřeboval funkční baterku. Těch pár, co si vzal, pak střídal po dvou až pěti kilometrech. Trval také na tom, že peugeot si jen půjčil, když jeho vůz nebyl pojízdný.

„Ty věci jsem nebral, abych je zpeněžil, řešil jsem jen svou blbou situaci špatným způsobem,“ kál se.

Krajský soud poté rozsudek zrušil a krádež v areálu firmy redukoval na patnáct baterií o váze 180 kg v hodnotě 720 Kč.

„Není reálné, že by fiat uvezl přes půl tuny nákladu,“ řekl předseda senátu.

Soud vyšel z původně doznávaných patnácti akumulátorů, ale škodu limitoval jejich předpokládanou minimální hmotností, a tedy i cenou.

Tvrzení pana Radka, že si peugeot jen půjčil, odvolací instance neakceptovala.

Obžalovanému pak soud uložil stejný trest.

„Odpovídá rozsáhlé majetkové recidivě obžalovaného,“ uzavřel nakonec předseda senátu.

Rozsudek je pravomocný.