Dvě martyria

Pro mladou ženu z krajského města se stala martyriem cesta domů v noci 4. února 2006.

Zezadu ji uchopil neznámý muž s hrozbami, že s ní bude mít pohlavní styk, a když se mu snažila utéct, udeřil ji do obličeje. Zatáhl ji do průjezdu a nutil k orálnímu sexu. Pak ji povalil a snažil se přes její odpor o pohlavní styk.

Obdobné trauma prožila jiná oběť loni 13. listopadu. Kolem osmé večer ji na periferii zezadu chytil násilník za krk a skutálel se s ní do trávy. Volala o pomoc, snažila se s ním mluvit a získat tak čas a informace o něm, zapamatovat si jeho obličej. Když se začala aktivně bránit, chytil ji za vlasy, odvlékl ji po cestě, škrtil ji. Částečně ji svlékl a donutil k pohlavnímu styk.

Když slíbila, že se podvolí, povolil sevření a jí se podařilo utéct. Útočník pak sebral kabelku s věcmi za 6000 Kč, kterou ponechala na místě.
U obou napadených žen se v důsledku přepadení rozvinula akutní, resp. posttraumatická stresová porucha, utrpěly tedy těžkou újmu na zdraví.
Další ženy měly relativní štěstí. Podle státní zástupkyně je invalidní důchodce Pohlodko v loňském roce jenom oloupil.

Jednu 16. srpna kolem 22.10 hodiny na Dlouhé louce o batoh, kolem 22.45 hodiny u pedagogické fakulty pak druhou o věci za 3392 Kč. Tuto ženu zranil údery pěstí do obličeje.

Třetí oběť 14. listopadu Na Sadech přinutil fyzickým násilím a pohrůžkami, aby mu vydala 1700 korun. Žena přitom utrpěla namožení hrudní a krční páteře.

Neubližoval?

Obviněný v přípravném řízení tvrdil, že první znásilněnou vůbec nezná. Čin prý rozhodně nespáchal. Od půlky prosince byl přece venku z basy na podmínku . . .

Druhou ženu prý potkal, zval ji na kafe a na pivo. Jak byl opilý, tak se jí i zeptal, jestli nechce sex, ale šla s ním dobrovolně. Jemu se styk ostatně nepovedl. Pak šli dál, prý se vedli za ruce, myslel si, že jsou v pohodě, tak jí znovu nabídl pohlavní styk. Ona ho pak najednou odstrčila a utekla.
K oloupení dívky u fakulty se nehlásí. Mobil, který jí patřil, prý koupil od nějakého cikána. Ženě Na Sadech řekl, aby mu dala prachy, nebo ji zbije, a ona mu těch 1700 dala. Vůbec se jí prý ale nedotkl.

Dnes odpoledne soud vyslechl jako svědkyně obě mladé ženy, které Pohlodko znásilnil. Traumatizující zážitek byl na na nich stále patrný, předseda senátu proto zčásti přečetl jejich detailnější výpovědi z přípravného řízení.

Čteny také byly protokoly poznávacích řízení, v nichž obě dívky nezávisle na sobě Julia Pohlodka na 99,9 procenta poznaly jako útočníka.
Ten se k žádnému provedenému důkazu nevyjádřil.

Soudní znalec z oboru psychologie poté mj. vysvětlil následky útoků obžalovaného na poškozené. Obě jeho počínání významně zasáhlo, poškodilo jejich další osobní i sociální život.

Hlavní líčení bude v pátek pokračovat.