„Já nepotřebuji gratulace k osvobození, pro mě žádná kauza nikdy neexistovala, já jsem nic neprovedl,“ okomentoval situaci včera nynější první náměstek ministra kultury František Mikeš. „My jsme jenom po povodních s panem Princem napravili škody, které způsobila povodeň, a využili jsme k tomu legálních prostředků. Věřím, že existuje nějaká vyšší spravedlnost a že ta v budoucnosti rozhodne o tom, kdo tady doopravdy zneužil svoji pravomoc,“ dodal Mikeš v narážce na to, že soud zmíněné tři muže vinil právě ze zneužití pravomoci veřejného činitele při čerpání státních dotací v roce 2002.


„Tím se potvrdil i osvobozující rozsudek krajského soudu,“ připomněl včera Lumír Luštický.


Při vyúčtování dotací došlo sice tehdy k formálním nedostatkům, ale obvinění je přičítali dramatické situaci po povodních. Představitelé Českého Krumlova podle obžaloby mimo jiné při podání žádosti o sedmnáctimilionovou dotaci ministerstvu pro místní rozvoj zatajili, že na rekonstrukci sportovního areálu na Chvalšinské získalo město už dříve čtyři miliony korun od ministerstva školství. Ty ale radnice ministerstvu vrátila ještě před zahájením trestního řízení.
Včerejší rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné. Jako další možná instance může zbývat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.


Na tento případ pak přímo navazuje i obvinění a stíhání 14 českokrumlovských zastupitelů a radních za to, že zmiňovaným odhlasovali zaplacení právníků městem.