„Mám informace, že soud neproběhl,“ sdělil Jiří Beneš z tiskového oddělení Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Jistého posunu se po včerejšku vědci dočkali. „Kauce byla prodloužena, už se ale nemusejí dvakrát týdně hlásit na policii,“ sdělil výsledky včerejšího jednání ředitel Entomologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích Jan Šula, který je se svým kolegou, Petrem Šváchou, v kontaktu.
Případ už se vleče téměř dva měsíce a oba Češi doposud nebyli obviněni. Lesní služba vědce zadržela 22. června v západním Bengálsku, hned na to byli oba Češi uvězněni ve vazební věznici v Dardžilingu. Kvůli průtahům se stávkujícím soudním aparátem tam zůstali až do konce července, kdy byli propuštěni na kauci.
Obvinění
Jak bude případ nyní pokračovat? „Od teď během tří až čtyř dní by měli dostat písemně obvinění,“ řekl Šula s tím, že další soud, který by měl s případem pohnout, zasedne v posledním srpnovém týdnu.
O směru, kam se případ bude ubírat, se dá jen spekulovat. Za nelegální sběr brouků v národní rezervaci hrozí oběma Čechům podle indických zákonů dva až sedm let vězení. Vědečtí kolegové ale doufají pouze v pokutu.
Důležitou roli sehrají důkazy, není totiž jisté, že larvy brouků Švácha s Kučerou sbírali skutečně v rezervaci. Všechen sebraný hmyz jim byl zabaven.
Bydlí v hotelu
Nedobrovolný pobyt v Indii si musejí Švácha a Kučera hradit sami. „Bydlí v hotelu v Dardžilingu, teď by jim snad měla policie vrátit i zabavené peníze. Petr Švácha ale má u sebe platební kartu,“ zmínil Šula. Dodal, že soudě podle e–mailové komunikace s kolegou, Švácha svůj vynucený pobyt v Indii snáší poměrně dobře.
V Indii je celá kauza poměrně dost medializována a veřejnost se o ni zajímá.
Podporu Petru Šváchovi, který je uznávaným specialistou na larvy tesaříků, vyjádřila velká řada světových kapacit v oboru. Pod petici, v níž žádají propuštění kolegy a zdůrazňují jeho výbornou vědeckou pověst, se již podepsalo téměř 1200 odborníků.