Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projednání krádeže televizorů v Anglii brzdí spor o výši škod

České Budějovice – Jak lze objektivně určovat hodnotu zboží pro zahraniční trh, které 
z části nebylo v tuzemských prodejnách k sehnání? Právě na tento problém narážejí jihočeské soudy při projednávání dvou souvisejících krádeží elektroniky z let 2011 a 2012, z něhož jsou obžalováni řidiči mezinárodní kamionové dopravy.

11.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Jeden případ se týká odcizení 24 luxusních televizorů Samsung z kamionu v Anglii, druhý zcizení nákladního auta s návěsem z areálu společnosti ve Strakonicích. První věcí se teď zabývá  českobudějovický okresní soud, druhou krajský soud. Ten loni v červnu poslal čtyři hlavní aktéry na pět let do věznice s ostrahou, dalším čtyřem účastníkům udělil za podílnictví podmínky a peněžité tresty od 10 tisíc do 120 tisíc korun.

Rozsudek dosud nenabyl právní moci a pražský vrchní soud jej dvakrát vrátil na jih Čech k novému projednání. Důvodem je stanovení škody. Někteří z obžalovaných figurují v obou případech, okresní soud tak vynese rozsudky až po nabytí právní moci rozhodnutí soudu vyšší instance.

Hlavní líčení ve věci krádeže televizorů v Anglii včera pokračovalo výslechem znalkyně v oboru ekonomika Jaroslavy Bukovské. Z pěti obžalovaných se dostavil jen Petr L. (39), zbývající se omluvili kvůli pracovním povinnostem v zahraničí a žádali o projednávání v nepřítomnosti.

Znalkyně na dotazy předsedy senátu Milana Kučery vysvětlila, jak určovala hodnotu  lupu a jakými podklady disponovala. Nebylo jich mnoho. Žena uvedla, že vypracovala posudek za dva týdny a vycházela jen z dokumentů policie a pojišťovny. „Nic podrobnějšího jsem neměla," zmínila Jaroslava Bukovská.

Při zahájení hlavního líčení vycházel soud z ceny 32 tisíc korun za jeden televizor. Při množství 24 kusů tak celková škoda dosahuje skoro 800 tisíc korun. Znalkyně Jaroslava Bukovská včera vysvětlila, že se snažila zjišťovat hodnotu předmětného zboží v České republice a dospěla k tomu, že cena nových přístrojů se pohybovala kolem 40 tisíc – 50 tisíc korun včetně DPH.

V době krádeže koncem roku 2011 už  jejich cena klesla na 29 tisíc – 35 tisíc korun, protože konkrétnímu sériovému typu skončila výroba a byl v doprodeji.  Tento údaj prý znalkyni poskytlo několik jihočeských prodejců elektroniky. Uváděná částka 32 tisíc korun je průměrem.

Advokáty pak zajímalo, kolik za jeden přístroj uhradila pojišťovna. Znalkyně odpověděla, že necelých 22 tisíc korun. „U nás je elektronika dražší než kdekoliv jinde v zahraničí," poznamenala. Advokáti se s takovým vysvětlením nespokojili a pokládali podrobnější otázky. „Je nějaký rozdíl mezi typem prodávaným v Anglii a v České republice? Je cena elektroniky na internetu nižší než v kamenných prodejnách?", zajímalo třeba obhájce Jiřího Čecha.

Na první dotaz dostal odpověď, že rozdíly mezi typy zřejmě budou, ale znalkyně je nezjišťovala, na druhou ano, ale internetový prodej znalkyně do posudku nezahrnovala. „Toto vystoupení mi nepřijde hodné znaleckého posudku. Zřejmě budeme požadovat vytvoření nového posudku," komentoval závěry znalkyně Jiří Čech.

Stejně mluvili i advokáti Olga Juklíková Hrušková a Daniel Krajčo. „Znalkyně zřejmě neměla potřebné podklady a policie si mohla být vědoma, že cena elektroniky ve Velké Británii a České republice je odlišná. Domnívám se, že by měl být vypracován nový 
a objektivnější posudek, který by toto zohledňoval," řekla Olga Juklíková Hrušková.

Daniel Krajčo připomněl, že právě stanovení objektivní škody je problémem, pro který pražský vrchní soud už dvakrát vrátil k novému projednání rozsudek ve věci související krádeže kamionu 
s elektronikou ve Strakonicích. „Situace je obdobná, zde je však o něco jednodušší tím, že televizor měl být v České republice dostupný. V případu u krajského soudu figuruje asi jedenáct různých položek, skoro polovina z nich zde vůbec nebyla na trhu," konstatoval Daniel Krajčo s tím, že určení objektivní škody je podstatné zejména při rozhodování o její náhradě.

Soud totiž dosud neví, zda se policií zajištěné zboží nakonec dostalo (byť třeba za sníženou cenu) do prodeje, nebo zda jej výrobce zlikvidoval. O odpověď na tuto otázku zřejmě senát požádá přímo společnost Samsung se sídlem na Slovensku.

Kromě výslechu soudní znalkyně bylo na programu 
i předvolání jednoho svědka. Předseda senátu Milan Kučera oznámil, že se dotyčnému opakovaně nepodařilo doručit předvolání a dotazoval se procesních stran, zda na jeho výpovědi trvají.

„Soud ho sice předvolal, ale domnívám se, že jeho výpověď by nám stejně nepřinesla nic zásadního. Od začátku popírá, že by měl s projednávaným trestným činem cokoliv společného," zmínil soudce. Státní zástupce Petr Sýkora i obhájci se s tím ztotožnili a předvolání svědka nepožadují. Předseda senátu Milan Kučera vzápětí odložil hlavní líčení na dobu neurčitou.

Zdůvodnil to nutností objektivizace škody a vyčkávání na pravomocné rozhodnutí krajského soudu. „Soud zváží další kroky, abychom se vyvarovali toho, že nás potkají stejné problémy jako krajský soud. Poté vyneseme souhrnný trest," nastínil soudce.

Autor: Pavel Kroupa

11.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení