Už tento pátek se po roce sejdou v Nedabyli v půl třetí na vánoční besídce zdejší senioři. „Už když jsme při první adventní neděli rozsvěceli vánoční stromek, tak se senioři ptali, jestli něco bude," říká 
k akci se smíchem Renata Steinbauerová z Obecního úřadu v Nedabyli.

„Babičky vždycky připraví občerstvení, napečou a přinesou ochutnat,"  vypráví Renata Steinbauerová s tím, že na akci zazpívají koledy 
i děti z nedabylské základní školy.  „Přijde harmonikář,  takže se bude tančit, ale i povídat," dodává Renata Steinbauerová.

Tradiční akce pořádají 
i v Úsilném. Před Vánoci zde nesmí chybět například scénka Narození Ježíška ve Voselně. „Představení se účastní většina členů našeho souboru," prozradil umělecký vedoucí Jihočeského folklorního souboru Lučina Jan Novotný z Úsilného. „Těšíme se ale i na předpůlnoční setkání, které se koná každoročně v místní kapli. Zde si samozřejmě zazpíváme koledy a zahřejeme se připraveným punčem," dodává.

Také v Češnovicích a Pištíně chystají předvánoční živý betlém. Úderem 14. hodiny se pak přímo na Štědrý den setkají  obyvatelé Češnovic 
i Pištína. Na návsích totiž už tradičně pořádají malé pohoštění, při kterém si popřejí k nadcházejícím svátkům. „Tohle setkání organizujeme u nás v Češnovicích už po několikáté, takže to máme dobře nacvičené," říká Jana Božovská, předsedkyně Svazu žen Češnovice.

„Předem si vždy zapůjčím obecní várnici, do které uvařím vodu. A pak si na návsi může dát každý nápoj podle vlastní chuti – někdo si udělá čaj, další se těší třeba na horký grog nebo punč," vysvětluje Jana Božovská, která do Češnovic z Pištína doveze 
i Betlémské světlo. V Pištíně podobnou akci chystají tamní baráčníci. „Setkání trvá necelou hodinu, pak už se zase rozcházíme chystat sváteční večeře," doplňuje Jana Božovská.

Horký punč dle vlastní receptury si připraví také 
v Jankově. Už třetím rokem se zde místní obyvatelé scházejí na Štědrý den ve 22 hodin u kapličky. „Původně to byl jen takový pokus," říká Marie Vaňková, členka výboru jankovských hasičů s tím, že cílem bylo v první řadě stmelit kolektiv.

„V Čakově mají půlnoční už odpoledne, my jsme ale chtěli, aby se u nás konalo něco až večer," vysvětluje Marie Vaňková. „Abychom si společně užili vánoční atmosféru," dodává.

Místní občané si tak u kapličky nejprve zazpívají koledy, následně zazní modlitba 
a pak se všichni společně přesunou do zdejší hasičárny, kde si dají punč. „Částečně jde o vlastní recept," říká Marie Vaňková s tím, že punč tady připravuje bývalý hospodský. „Dá do něj červené víno, patří tam ale i ovoce z plechovky," vyjmenovává přísady Marie Vaňková. „Je výborný," dodává s úsměvem.

Na Štědrý den se lidé sházejí také v Holašovicích. „Chodíme ke Stonehenge oslavit slunovrat," říká k akci Václav Jílek, starosta Jankova. „Pustíme si tam koledy, zavzpomínáme na končící rok a dáme si punč," doplňuje s tím, že obliba této akce každým rokem stoupá. „Každý je na Štědrý den doma, my se jdeme vyvětrat," dodává starosta Jankova.

Vánoční svátky zpříjemní svým občanům také v Dubném. Každoročně se tady 
v kostele koná na druhý svátek vánoční od 15 hodin Jesličková pobožnost. „Už několik let vždycky 
25. prosince vystoupí zdejší děti, které zazpívají koledy," říká k akci Božena Kudláčková, starostka obce.

„Děti si připraví scénku, ve které si připomínáme narození Ježíše Krista," popisuje průběh akce František
 Mrosko, který s dětmi scénku nacvičuje. „To jsou věci, které Vánoce zpestří," říká František Mrosko s tím, že sehnat děti není vždycky jednoduché. „Děti to ale baví, proto se nakonec sejdou a kostel je zaplněný," dodává František Mrosko, stavební technik českobudějovického biskupství.

V Dívčicích pojali vánoční čas zase jiným způsobem. Plánují zde silvestrovský pochod, ale ne ledajaký. „Trasa povede z Dívčic do Zbudova," přibližuje nadcházející akci starosta obce Radek Livečka. „Děti budou na trase hledat poklad, cestou ale budeme sbírat také odpadky, které tam jiní lidé nechali," dodává Radek Livečka s tím, že přesný termín zatím není ještě daný.