Už tradičně se o zkrášlení centra Budějovic zaslouží vánoční strom. Několik let po sobě dokázala ozdoba náměstí Přemysla Otakara II. obhájit republikové prvenství v soutěži o nejkrásnější vánoční strom. Podle primátorky Dagmar Škodové Parmové se i letos chystá město aktivně zapojit.

Před radnicí bude stát jedle, kterou asi před šedesáti lety vysadili prarodiče dárce Lukáše Medvece. Krásně rostlou jedli přivezou z Kaliště pracovníci společnosti Lesy a rybníky města ČB na náměstí v pátek 17. listopadu dopoledne.

Vánoční soutěž v premiéře

Pomoci ještě hezčí vánoční výzdobě ve městě má nově i soutěž. České Budějovice pořádají vůbec poprvé soutěž Vánoční město 2023, která svým způsobem navazuje na letní soutěž Rozkvetlé město. „Soutěž Vánoční město bude probíhat od 20. listopadu do 24. prosince. Hlavním smyslem je motivovat občany k tomu, aby se zapojili do vytvoření krásného prostředí ve veřejném prostoru, a tím si vzájemně udělali město hezčí,“ říká náměstek primátorky Michal Šebek.Vánoční strom DeníkuZdroj: Redakce

„Soutěžit se bude ve třech kategoriích – vánoční okno, což se vztahuje i na balkony a jde o individuální bytové jednotky, dále volná kategorie zahrnující cokoliv hezky vánočně a vkusně vyzdobené, viditelné z veřejného prostoru, a naše ulice, kde bude hodnocen celkový estetický dojem a snaha sousedů vyzdobit své bydliště, společně sdílený veřejný prostor,“ přibližuje Michal Šebek s tím, že motivací mohou být i nabízené finanční odměny od dvou do deseti tisíc. U „naší ulice“ dokonce dvaceti tisíc korun a vítěz může navrhnout do hodnoty 100 tisíc korun úpravu veřejného prostoru, kterou je město připravené realizovat.

Stavba adventního městečka v Českých Budějovicích finišuje.
Adventní městečko otevře v Budějovicích v sobotu i s kolotočem

Soutěžící mohou fotografie zasílat na e-mail vanocnimesto@c-budejovice.cz nebo vložit do formuláře na www.c-budejovice.cz/vanocni-mesto-2023, kde jsou i kompletní pravidla.

Ulice města už postupně také zkrášluje vánoční výzdoba. „Letos realizujeme šestou etapu doplnění různých motivů za 500 tisíc korun v historickém centru města, 20 kusů bude na Sokolském ostrově a sedm v nově zrekonstruovaném parku Dukelská. Repasovat se budou také převěsy v Krajinské ulici. Věřím, že toto vše ve spojení s adventními trhy Budějovice rozzáří a budeme mít kouzelné Vánoce, což přeji nám všem,“ říká Michal Šebek. Ostatní výzdoba je v obdobném rozsahu jako v minulém roce. „Ve městě bude hned devět vánočních stromů, a to na náměstích Přemysla Otakara II., Senovážném a Mariánském, na sídlištích Vltava, Máj a Šumava, v sousedství ulic Žižkova x Novohradská, v Suchém Vrbném v parku Libušina a v Kalištích,“ dodává Michal Šebek.

Vánoce, Vánoce přicházejíZdroj: Deník/ Redakce

Už brzy budete také mít ve vaší obci nebo městě vánoční strom? Pochlubte se ostatním a pošlete nám jeho fotku nebo video na jihoceske.vanoce@denik.cz.