Lídři klubů podepsali dokument, ve kterém žádají, aby ministerstvo prověřilo, zda byly při zadání soutěže na investora dostavby splněny všechny zákonné normy. Kromě toho opozice usiluje o to, aby se problémem zabývalo zvláštní zasedání zastupitelstva. Členům klubů Zelení a otevřená společnost, ČSSD a KSČM se například nezdá jasné, kdo bude o vítězi soutěže rozhodovat. Byli by nejraději, kdyby se soutěž zrušila.

Hlavní diskuse se točí kolem toho, jaký má lokalita pro město význam. „Je to jedno z mála volných míst tak blízko centra. Snad by někoho nenapadlo postavit něco hned Na Sadech,“ upozornil zastupitel za zelené Jindřich Čítek.

Ministerstvo má 30 dnů

Primátor Juraj Thoma podnět opozičních klubů označil za bouři ve sklenici vody. Kvůli článku v radničních novinách ovšem vznikly nejasnosti, zda bude soutěž architektonická, nebo jiná. „Byla to nešťastná formulace,“ přiznal Thoma a dodal, že usnesení rady vždy hovoří o veřejné soutěži na dostavbu.

O vítězi soutěže bude podle primátora Juraje Thomy rozhodovat rada města rozšířená o tři zástupce opozice, za každý klub jeden. Podnět zastupitelů na ministerstvo vnitra označil Thoma za obstrukci. „Na postupu rady města není z hlediska zákona nic závadného,“ zdůrazňuje. Odvrací i výtku, že rada rozhoduje o pronájmu pozemků s tím, že se tiše předpokládá jejich budoucí prodej vítězi soutěže. „Prodej pozemků musí odsouhlasit zastupitelstvo," zdůrazňuje primátor.

Pronájem je ale podle Thomy v kompetenci rady a ta zachovává vžitou praxi. Město si u významných lokalit nechává pozemky ve vlastnictví, dokud se záměr neuskuteční, aby se vyhnulo spekulacím investorů. „Překvapuje mě, že protestují kolegové, kteří v minulém volebním období seděli v radě města a stejným postupem hlasovali pro dostavbu suchovrbenského náměstí,“ uvedl jeden z příkladů.

Ministerstvo vnitra má nyní lhůtu 30 dnů, aby přezkoumalo podnět. I když by chybu našlo, může však nanejvýš vyzvat město, aby dobrovolně usnesení opravilo.

Kromě podnětu je ovšem ve hře zvláštní zasedání zastupitelstva, které by řešilo jen Mariánské náměstí. Zatím spěje do finále shánění potřebných hlasů od zastupitelů. Žádost o svolání by podle Svatomíra Mlčocha měla následovat po prvním prosinci, kdy se budou otevírat obálky s nabídkami. „Podmínky soutěže na dostavbu si zatím vyzvedlo sedm uchazečů,“ řekl Thoma.

Záměr dostavby Mariánského náměstí vzbudil hodně vzrušených diskusí. Debaty ještě vyostřuje to, že velkým uchazečem o pozemky je společnost Amadeus Praha, která by zde chtěla postavit víceúčelové obchodní centrum.

Na sociální síti Facebook už vznikla skupina, která proti tomu protestuje. Internetová komunita má v této chvíli 524 členů. „Obchodní centrum 800 metrů od IGY? Jaká je v tom logika? Naprosto s tím nesouhlasím,“ napsal Jakub Uhlík.


Výjimečnému prostoru by podle některých obyvatel města slušel nadregionální projekt. „Náměstí bylo určeno na divadlo. Ani za bolševika si tam netroufli postavit krám. Ulice 28. října byla jednou z nejlepších ulic města,“ připomíná Vladimír Musil, předseda Klubu přátel města Českých Budějovic.