"Příbuzní se v sobotu ozvali, a v půl deváté večer jsme se sestrou byly nastoupené do akce u domku, kde senior bydlel," řekla Deníku Tamara Šumpelová, která je zároveň předsedkyní budějovického družstva Hasičů České republiky, odboru vyhledávání a záchrany SAR.

Pokračovala v tom smyslu, že rodina jim podle instrukcí předala perfektně zabalené pachové vzorky seniora. Pes tak mohl "načuchat" pach pohřešovaného a začít ho hledat. "Nasadil se na stopu a asi za půl hodiny muže našel. Bohužel, už byl mrtvý. Pes sledoval zhruba 60 hodin starou stopu, která několikrát i zmokla. Když ho stopa dovedla mimo zástavbu, doslova nás vtáhnul do volného prostoru. Pak ho sestra pustila na plošné vyhledávání a za chvilku muže našel v dost členitém terénu. Bohužel, bez známek života," popsala samotné nasazení speciálně vycvičeného welššpringeršpaněla s krásným jménem Watson Brixi’s Pride, alias Venoušek, její sestry s tím, že trasa, kterou pes absolvoval, byla zhruba 1,3 kilometru dlouhá. Doplnila, že pes je vlastně suverénně vedl úplně na jinou stranu, než se celou dobu při pátrání předpokládalo, že senior odešel.

Co je mantrailing

Pes je podle ní speciálně vycvičený právě na vyhledávání pohřešovaných či ztracených lidí. Jedná se o takzvaný mantrailing, kdy pes dokáže sledovat i více dní starou stopu podle pachových částic, které ulpívají na různém povrchu. "U mantrailingu musí pes pracovat naprosto samostatně, přemýšlet, psovod pomyslně jen drží vodítko. Nemůže ho nijak ovlivnit a pes nemá nacvičen žádný vzorec chování ani plánek stopy. Takto vycvičení psi stopují zejména ve městech, zastavěných částech, na zpevněných plochách, v městském provozu, kde je většinou velký pohyb jiných osob, tedy i pachů," vysvětluje psovodka. Dodává, že v tom je právě rozdíl mezi třeba stopováním psů pro sportovní účely.

"Jsme organizováni pod Hasiči České republiky a výhodou je, že si nás může pozvat právě i rodina pohřešovaného," doplnila Tamara Šumpelová.

Kdo je Watson

Je to pětiletý pes plemene wlelšpringeršpanel. "Cvičí se vlastně od štěněte. Má za sebou jak výcvik sportovní, tedy zkoušky základní ovladatelnosti - BH a stopařské FPR1 a 2, tak i speciální výcvik na sutinové i plošné vyhledávání. Absolvoval zkoušku ZZZ pro záchranářské psy. Pak ale přišel těžký úraz. Zlomil si přední nohu. Už je to asi 2,5 roku. Od té doby se vyhýbáme zkouškám kvůli překážkám, které nesmí překonávat. Jedná se hlavně o skokové překážky, žebříky a podobně," vysvětluje jeho panička Andrea Ryšková.

Přesto Watson veškerý výcvik, ať již záchranářský či mantrailingový zúročil a jeho schopnosti může využít ten, kdo to právě potřebuje.

"Několikrát si při vypracování sobotní stopy řekl o přičuchnutí k vzorku pachu. Bylo to na křižovatkách, kde se potřeboval ujistit o správném postupu.

Škoda, že není záznam z této stopy, protože si troufám říct, ze byla ukázková. Ale, bohužel, na to nebyly myšlenky ani čas," zmínila Tamara Šumpelová s tím, že k úspěšnému nalezení ztracené osoby přispělo i příznivé počasí. "Prostě tam nahoře nám všichni přáli, aby se rodině pomohlo," uzavřela.