„Stává se nám totiž poměrně často, že sem volají lidé 
a ptají se na věci, které se nás netýkají," vyprávěla Jarmila Vaňourková, starostka Kamenného Újezdu v Plzeňském kraji. „Dokonce se stává, že nám něco vezou a místo k nám to dovezou do Kamenného Újezdu u Českých Budějovic," doplnila s úsměvem.

Díky zatoulané poště a zmateným hlasům v telefonních sluchátkách moc dobře vědí také v Kamenném Újezdu na Českobudějovicku, že mají na Plzeňsku ne jednoho, ale hned dva jmenovce.

Velkou slávou bylo pro místní z Kamenného Újezdu na Budějovicku odhalení pamětní desky připomínající 2. světovou válku.„V minulém týdnu nám sem volal pán, že je jedna z našich komunikací zašpiněná, jenže já pořád nevěděla, jaká. V duchu jsem si říkala, co jsem to za starostku," vzpomínala 
s úsměvem starostka jihočeského Kamenného Újezdu Jitka Šebelková. „Tak jsem se ho zeptala, jestli náhodou nevolá do Kameňáku na Plzeňsku. A on že ano," doplnila 
s tím, že myšlenku na společné setkání má v hlavě už nějakou dobu. Proti by dle svých slov nebyla ani starostka Újezdu na Plzeňsku.

„Zatím jsme nic takového neorganizovali, ale vedeme to v patrnost," řekla Jarmila Vaňourková. „Kdysi se uskutečnilo setkání obyvatel všech Újezdů, v tom termínu se nám to ale nehodilo, takže bychom byli určitě rádi," dodala.

Jen společné jméno ale Kameňáky nespojuje, o zábavu se v obou obcích stará řada různých spolků a sdružení. V Kamenném Újezdu na Budějovicku je to nejen folklorní soubor Radost, dobrovolní hasiči či baráčnici, ale i Česká sokolská obec nebo Tělovýchovná jednota Kamenný Újezd. Přátelské vztahy místní navázali dokonce se švýcarskou obcí Krauchthal.

„Každoročně také pořádáme čtyři až pět plesů a baráčníci organizují letní slavnost. Před třemi lety jsme rovněž oslavili 750 let od založení obce," přiblížila Jitka Šebelková dění v jihočeském Kamenném Újezdu.

Živo mají v průběhu roku také v Kamenném Újezdu nedaleko Rokycan. Tady se 
o kulturní a společenské dění starají nejen dobrovolní hasiči a spolek holubářů, ale i divadelní spolek Padlých holek 
a Sokol.

„Každý čtvrtrok se tu něco děje, pořádáme různá posezení, farmářské trhy nebo třeba jarmark," řekla starostka té menší z obcí.

Pokud jde o plány do budoucna, na Plzeňsku je podle starostky prioritou vybudování málotřídky. Jak do základní, tak i mateřské školy totiž musejí místní děti jezdit do nedalekých Rokycan. „Stavební povolení už máme, teď podáváme třetí žádost o dotaci," řekla více Jarmila Vaňourková.

„Vybudovat chceme výtah do obecního úřadu, v plánu jsou také opravy kanalizace, odkanalizování osad nebo úprava náměstí," prozradila plány starostka Kamenného Újezdu na jihu Čech.Tradiční akcí, kterou obyvatelé Kamenného Újezdu tradičně pořádají, je Pohádkový les.

První zmínky o něm sahají až do roku 1263. Dominantou náměstí je bezesporu raně gotický farní kostel Všech svatých, nedaleko stojí také Kotkův Hrádek, najít tu návštěvníci mohou i pozůstatky koněspřežné dráhy, jež tudy 
v minulosti vedla z Českých Budějovic do Lince.

První zmínky o Kamenném Újezdu na Plzeňsku jsou trochu mladšího data, a to z roku 1368. Pyšnit se tato obec může nejen dva roky starou rozhlednou, ale i železobetonovým mostem přes Padrťský potok nebo budovou obecního úřadu.

„Máme tu krásnou náves, kamennou kašnu, koupaliště nebo vlastní hřbitov," dodala na závěr starostka plzeňského Kamenného Újezdu Jarmila Vaňourková.

Srovnání

Kamenný Újezd
(České Budějovice)
Kamenný Újezd (okres České Budějovice) 
Kamenný Újezd
(okres Rokycany)
Kamenný Újezd (okres Rokycany). 
2291 Počet obyvatel 760
2896 ha Rozloha 773 ha
ZŠ, MŠ Škola nebo školka ZŠ, MŠ v Rokycanech
dobrovolní hasiči, baráčníci,Sokol, folklorní soubor Radost Spolky dobrovolní hasiči, TJ Sokol, divadelní spolek, holubáři
9,3 km (České Budějovice) Vzdálenost do krajského
města
20,6 km (Plzeň)

Něco z historie

Najít na mapě České republiky se dá nespočet Újezdů. Česky Újezd, Červený Újezd nebo třeba i Velký Újezd. Kamenné Újezdy jsou ale 
v Čechách jenom tři. Jeden 
z nich je v jihočeském kraji, devět kilometrů vzdálený od krajského města České Budějovice. Další dvě obce téhož jména se nachází v Plzeňském kraji. Jeden Kamenný Újezd leží v okrese Rokycany, podél říčky Klabavy. Kousek od Plzně se však nachází ještě jeden Kamenný Újezd, přibližně dva kilometry vzdálený 
od Nýřan. Největší z nich je bezesporu Kamenný Újezd na Budějovicku. Tady k dnešnímu dni bydlí 2291 obyvatel. Kamenný Újezd nedaleko Rokycan má obyvatel 760, v Kamenném Újezdu u Nýřan žije 130 lidí.