Kulaté osmdesáté narozeniny oslavil v uplynulých dnech jihočeský spisovatel Věroslav Mertl, nositel Státní ceny za literaturu a řady dalších ocenění včetně ceny Za zásluhy, předané českobudějovickým magistrátem v loňském roce, a první Číše Petra Voka, literární ceny udělované Jihočeským klubem Obce spisovatelů, jehož je čestným členem.

Věroslav Mertl patří k oněm čestným výjimkám, které zůstaly věrné svému morálnímu krédu celý život. Do literatury vstoupil poměrně pozdě, až ve čtyřiceti letech. V té době se také stal výkonným redaktorem jihočeského nakladatelství Růže. Ačkoliv publikoval i v době normalizace, byl spíše autorem „trpěným“ a jeho díla vydávaná výhradně v lidoveckém nakladatelství Vyšehrad byla tehdejší dobou vesměs ignorována. Přesto byl v literárních kruzích známý a v roce 1979 mu byla například udělena cena předního polského nakladatelství Pax a jeho díla byla překládána nejen do polštiny, ale také do němčiny.

Vedle celé řady povídek z různých období a několika románů ukládal Věroslav Mertl své osobní prožitky i esejistické úvahy do deníkových záznamů, z nichž později vyšly dva knižní soubory nazvané Kruhy pod očima. Vzpomínkově laděná je i kniha Časy a nečasy. Připomeňme si však i jeho romány Dům mezi větrem a řekou či Mlčení věžních hodin, v nichž podává nejen lyricky laděný rozbor doby, ale i velice životně ztvárněnou reflexi jeho postav k probíhajícím událostem. Politickou i společenskou situaci a jakousi osobitou generační výpověď včleňuje citlivě i do románu z poválečné doby Hřbitov snů. Duchovní lyriku uplatnil pak v polovině 90.let v souborech Zjasněná noc či Letokruhy, kde prózu prolínají verše. V obnoveném nakladatelství Růže vyšla také jeho povídková kniha Šustot smrti. Na Mertlově tvorbě je ceněna především jeho morální vyhraněnost, duchovní přímost a promyšlené filozofické rozvahy, ale také brilantní práce s jazykem a čistota psaného projevu.

„Věrka Mertla znám již léta a nesmírně si cením jeho práce i celoživotních postojů, stejně jako ostatní členové našeho společenství. Proto jsme mu jménem jihočeské Obce spisovatelů také šli popřát s květinami a drobnými dárky, aby se ještě dlouho těšil ze života a nenechával usnout svou Múzu, abychom se mohli těšit na další knižní tituly z jeho pera,“ dodává místopředseda klubu Obce spisovatelů František Niedl k životnímu jubileu jihočeského literáta.