K závodům se přihlásili nejlepší mistři v tomto originálním sportu z Rakouska a Německa. Připraven je i aktivní zábavný program pro publikum.

Holubi v Bavorsku „letí“

Závody poštovních holubů jsou v Bavorsku stále velmi oblíbené. O tom svědčí závody uspořádané v pondělí ve Freyungu. Na startu v Aschaffenburgu se sešlo 1753 holubů 60 chovatelů. Vzdálenost 351 km zdolal nejrychleji holub Wilhelma Waltera – za 4:25 hodiny. Letěl tedy rychlostí 82,36 km/h.

Ubývají věřící

Biskupská diecéze zaznamenala do konce dubna rekordních 1268 vystoupení z církve. „Za celý minulý rok jich bylo jen 1496,“ píše deník PNP. Pro srovnání dodává, že v roce 2005 vystoupilo jen 859 věřících. Jen ve městě Pasově letos církvi ubylo 158 oveček, skoro dvojnásobek loňského počtu.

Automaty pod kontrolu

Hornorakouský hejtman Josef Pühringer a státní sekretář Reinhold Lopatka upřesnili návrhy nového herního zákona, který mají po prázdninách projednat zákonodárci. „Zemi Horní Rakousy a jejím obcím by měla úprava přinést ročně patnáct až dvacet milionů eur navíc,“ píše deník OÖN.

Z dosavadních asi 3500 výherních automatů by mělo zůstat jen nejvýš 1173, protože podle nového zákona smí být jen jeden na 1200 obyvatel.
Licenci herních salonů mají dostat v každé zemi jen tři provozovatelé. O případném povolení jednotlivých přístrojů, například v restauraci, mají rozhodovat spolkové země, píše linecký deník. Všechny automaty mají být počítačově propojeny na zemské výpočetní centrum, které data pošle dál do spolkového střediska ve Vídni. „Tak mají být kontrolovány prvky ochrany hráčů – například povinných 85 procent výplaty vsazených peněz a maximální doba hraní dvě hodiny,“ upřesňují OÖN. A samozřejmě má být také přesně spočítána daň. Část výnosu má být užita na prevenci hráčské závislosti a na podporu sportu.

Stop street – view

Rakouský úřad pro ochranu dat předběžně zastavil natáčení záběrů z měst tzv. street–view vozy společnosti Google. Ty projížděly ulicemi a jejich záběry měly být později k dispozici na webu. „Důvodem má být údajně shromažďování chráněných osobnostních dat,“ píše deník OÖN Úřad Googlu také zakázal dál zpracovávat a doplňovat již pořízené záznamy. Nyní čeká na podrobné vysvětlení praxe vedením firmy v USA.

Češi na bavorské kliniky

Obchodní společnost bavorských klinik uzavřela smlouvu se Západočeskou univerzitou v Plzni ujednání o spolupráci. Pro první období do konce října iniciativu podpoří euregio částkou 9920 eur. Dohodu podepsali rektor univerzity Josef Průša a ředitel společnosti Wolfgang Hamerlak.

Deník PNP popisuje, že plzeňská zdravotní fakulta vzdělává toho času na 820 studentů v nelékařských zdravotnických oborech – na sestry, porodní asistentky, fyzio– a ergoterapeuty, radiologické asistenty, sanitáře atd. Do budoucna počítá i s přípravou laboratorních asistentů a odborníků na výživu. „Možnost praktikovat by nyní mohli dostat i na třech bavorských klinikách společnosti,“ uvádí list. Na druhé straně se budou pracovníci klinik moci vzdělávat v Plzni, například v jazykových kurzech.

Přibrzdí krize dálnici?

Kvůli rozpočtové krizi nechá rakouská ministryně dopravy Doris Buresová do podzimu přezkoumat všech 250 spolkových železničních a 30 silničních projektů do roku 2025 včetně druhé etapy rychlostní silnice S10 z Freistadtu na D. Dvořiště. Rozpočet ministerstva pro léta 2011 – 2014 se má snížit o 554 milionů eur, napsal linecký deník OÖN. Protože jde o společné projekty s jinými investory, celkové zkrácení má představovat až tři miliardy eur.

Přesedněme na bicykly!

Polovina všech jízd automobilem v Rakousku je kratších než pět kilometrů, 25 procent dokonce než dva kilometry. Na kole by tyto jízdy trvaly při normálním šlapání jen nejvýš osm a dvacet minut, píší OÖN, podle nichž by bylo reálné podíl cyklistů na dopravě v zemi zdvojnásobit. Deník připojuje názor lékařů, že 30minutová jízda na kole denně redukuje rizika infarktu, cukrovky a rakoviny a snižuje deprese. „Experti ministerstva zdravotnictví odhadují spořivý efekt takového zdvojnásobení podílu cyklistů na dopravě na 810 milionů eur,“ uvádí list.

Cyklistika má ovšem i přímý přínos pro ekonomiku. „Denně je v Rakousku prodáno na 1750 kol,“ píší OÖN. V Horních Rakousích vytvářejí bicykly přímo či nepřímo ročně hodnotu přes 189 milionů eur a dění kolem kol poskytuje obživu jen v Horních Rakousích 3930 lidem. Do rozšíření sítě cyklistických stezek letos tato země vloží opět více než deset milionů eur.