VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společenský život ve Zvíkově organizují hlavně ženy

Zvíkov – Pořádají bál, masopust, sportovní hry a mnoho akcí pro děti. Kulturní a společenský život ve Zvíkově u Lišova mají prostě v rukou hlavně místní obyvatelky. Už v 60. letech minulého století tu založily Svaz žen, který funguje dodnes.

4.12.2013
SDÍLEJ:

Řadu akcí ve Zvíkově organizuje Svaz žen.Foto: archiv svazu

„Střídala se tu aktivnější období, kdy svaz pořádal zábavy – Annenskou,  Kateřinskou, Babský ples, mikulášskou nadílku,  zájezdy do divadla, výlety pro děti, lékařské přednášky nebo podobné vzdělávací akce. Byla i období, kdy chyběla tahounka a činnost Svazu žen trochu skomírala," vypráví k historii svazu  Anna Konopová.

V současné době má zvíkovský ženský svaz 10 členek, nejmladším je kolem dvaceti, nejstarším je přes padesát. I když se nescházejí pravidelně, mají dohodnutý kalendář akcí, které každoročně organizují.

Mezi ně už od roku 1998 patří Společenský ples při svíčkách. „Jsme jedinou organizací v obci, která ples pořádá. S tombolou nám pomáhá myslivecké sdružení a také některé ceny upečeme a uvaříme," říká Anna Konopová s tím, že v příštím roce se ples koná v pátek 31. ledna.

Řadu akcí ve Zvíkově organizuje Svaz žen.V únoru pořádají členky Svazu žen dětský karneval. Zasloužily se také o obnovení masopustu v obci. Po dlouhých letech, kdy se nekonal, se masopustní průvod vydal obcí znovu vloni. S touto tradiční venkovskou veselicí pomáhají také muži, a to nejen místní, ale i ze Štěpánovic.

Oblíbenou akcí ve zvíkovském kalendáři je i Cesta za velikonočním zajíčkem, při níž děti hledají poklad. V červnu pak nesmí chybět Pohádkový les. Zhruba dvoukilometrová cesta tradičně začíná u rybníku Stávek, vede lesem, kde je řada stanovišť s pohádkovými postavami, které dětem dávají nejrůznější úkoly. Na konci dostanou všichni sladký balíček a společně se pak sejdou při opékání buřtíků u ohně.

V létě si mohou zvíkovské děti zasportovat při Olympijském dni. Úspěch měly také  Hry bez hranic, při nichž soutěžily domácí s dětmi ze sousedních Zalin.

Zásluhou Svazu žen vznikla v obci i pěkná vánoční tradice. „Den před Štědrým dnem se sejdeme pod vánočním stromem, uvaříme velký hrnec chutného a voňavého punče, pro děti teplý vánoční čaj,  a zazpíváme si společně koledy," připomíná Anna Konopová.

Řadu akcí ve Zvíkově organizuje Svaz žen.S pořádáním akcí ženám často pomáhají odrostlejší děti, muži a také další spolky z obce. „V malé vesnici, jako je Zvíkov, spolu spolky nesoutěží, ale snaží se vzájemně si vypomoci. Cením si toho, že se dokážeme sejít, dohodnout, že v našem kolektivu jsou jak tahouni, ti co přináší nápady, tak i ti, kteří je dokážou realizovat a dotáhnout," říká Anna Konopová.

Plány a přípravy ženy rozmýšlejí v zasedací místnosti obecního úřadu nebo se scházejí v místním pohostinství. Na prosincové výroční setkání, kde hodnotí uplynulý rok a plánují nový, ženy vyrážejí do Lišova.

I do budoucna jsou jejich prioritou  akce pro děti. Do Her bez hranic by Zvíkovské ženy rády zapojily i další vesnice a mají i jiné plány. Jedním z ještě neuskutečněných nápadů je uspořádat večerní  sjezd místního kopce na čemkoli, k tomu je však potřeba vyčkat na vhodné počasí.

Autor: Daniela Procházková

4.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík
3

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení