Na albu se podíleli tři autoři hudby Martin Jančura, Antonín Vidlák a Jaroslav Hnízdil, slyšet na ní jsou texty Aleny Kronikové, Zdeňka Zajíčka aj. Výsledkem je 16 skladeb, v nichž se prolínají žánry rock, jazz, šanson i folk s lyrickými i prozaickými texty. „Instrumentálně i textově jsme tentokrát sáhli do nových vod a věříme, že posluchače překvapíme propracovaností nástrojových partů, pestrostí stylů i texty na témata, která od nás ještě nezazněla,“ dodává muzikant a vysvětluje, jak písně Spolektivu vznikají: „Pokud jednoho z nás tří text osloví, připravíme hudební námět,“ přibližuje proces vzniku písní Jaroslav Hnízdil. V kapele pak musí ještě vše projít. „Vyhovuje nám text zhudebnit než opačný proces,“dodává. Občas prý texty projdou lehkou úpravou a podobné je to i s hudebními aranžemi. „Jelikož jsme schopni použít poměrně široký počet nástrojů, hledáme, zkoušíme, až je to to pravé,“ objasňuje Jaroslav Hnízdil.

Chuť tvořit dala kapele více než 21letá pauza mezi prvním a druhým albem. „Chuť je rozhodující. Nyní se nám skládat daří a protože máme přeci jen nějaká ta hudební vzdělání i zkušenosti, je na čem stavět,“ myslí si hudebník.

Desku kapela pokřtí 11. října v 19 h v českobudějovickém Divadle U Kapličky v rámci pořadu Večery S. Těšit se můžete na všech šestnáct novinek i na ohlédnutí do nedaleké minulosti kapely. Hosty večera budou spoluhráči z nového počinu. „Křtít budou naši blízcí přátelé, kteří nám pomáhali s realizací alba,“ přibližuje Jaroslav Hnízdil. S novinkami vyrazí skupina na turné.