Nejviditelnější jsou v posledních dnech spory Sdružení praktických lékařů (SPL) a sdružení pojišťoven. Vedení SPL tvrdí, že se výběr pojistného zvýšil, a proto je možné praktickým lékařům přidat a dorovnat dlouhodobé podhodnocení oboru. Navrhlo 55 korun měsíčně za zapsaného pacienta a 1,10 koruny za tzv. bod, podle kterého pojišťovny hradí zdravotní úkony.


Na včerejšek SPL vyhlásilo i celostátní protest, při kterém část lékařů nebyla v ordinacích.


Jednání mají trvat do pátku. Ale již včera asi 150 praktiků na setkání v Č. Budějovicích odhlasovalo, že důvěřují vedení SPL, které má asi 4200 členů. V praxi to znamená, že se smíří i s nižším navýšením než původně požadovaným meziročním nárůstem o 48 %.


Všeobecná zdravotní pojišťovna původní návrh odmítla. „Jde zcela mimo realitu a možnosti pojišťovny,“ uvedl ředitel VZP Pavel Horák. Jako rozhodující hráč na poli úhrad nabízí VZP 42 korun za pacienta a 1 korunu za bod, což je navýšení proti minulému roku přes 10%, a připomíná, že další prostředky by měly přinést poplatky od pacientů. Už dříve schválilo vedení VZP praktikům mimořádných 220 milionů.