Celkem 43 družstev přijelo v úterý 18. června 2024 z celého kraje do Českých Budějovic. Konaly se zde 10. sportovní hry seniorů. „Jsou to trvalí účastníci, ale přibyli i noví,“ uvedla členka pořadatelského týmu Milada Mašková, místopředsedkyně krajské rady seniorů. Hned u vstupu vedle startovních čísel dostali senioři třeba také jednotná trička.

Z Písku dorazilo družstvo s poetickým názvem Stříbrný vítr, daly se ale najít i prozaičtější jména týmů jako Hvězdy nebo Pinkálisti. Na stadionu Sportovního klubu policie České Budějovice se závodilo na čas v běhu s tenisovou raketou, na které se nesl míček, hodem na cíl koulí na pétanque nebo házením kroužků na cíl. „Program je připravený na celé dopoledne,“ uvedla za organizátory předsedkyně krajské rady seniorů Alena Nohavová. Připojila, že před vyhodnocením jsou připraveny pro zájemce i doplňkové soutěže. Po celou dobu hrálo i duo muzikantů. Na trávníku vedle stadionu nachystali stánky i partneři akce. „U stánku Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity si lze nechat změřit tlak a nově i cholesterol,“ zmínila příklad Alena Nohavová a doplnila, že na jiných stáncích jsou pro seniory informace, co mohou čekat od zdravotních pojišťoven nebo preventivní informace od hasičů i policie.

close V Českých Budějovicích se konaly v areálu Sportovního klubu policie již 10. sportovní hry seniorů z celého Jihočeského kraje. info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in V Českých Budějovicích se konaly v areálu Sportovního klubu policie již 10. sportovní hry seniorů z celého Jihočeského kraje.

Povzbuzením do soutěží bylo milé skandování dětí z mateřinky, které fandily s opravdovým nadšením zpoza zábradlí běžcům s raketou. Nad stadionem se neslo obligátní: „Do toho, do toho!“

O tom, že zdánlivě jednoduché sportovní disciplíny možná nevyžadují tolik síly a rychlosti, ale o to více zručnosti a cviku, se mohli přesvědčit i mladí dobrovolní pořadatelé. Hod dvěma kuličkami, které spojoval krátký provázek, si chtěli u jednoho ze stanovišť vyzkoušet i dva mladí rozhodčí. K jejich velkému překvapení na cíl, který připomínal branku překážkářů, nezavěsili ani jeden z šesti pokusů, zatímco senioři tři nebo čtyři „dávali“ celkem běžně.

close V Českých Budějovicích se konaly v areálu Sportovního klubu policie již 10. sportovní hry seniorů z celého Jihočeského kraje. info Zdroj: Deník/Edwin Otta zoom_in V Českých Budějovicích se konaly v areálu Sportovního klubu policie již 10. sportovní hry seniorů z celého Jihočeského kraje.

Sportovní den spojí seniory z kraje jednou do roka. V regionu ale mohou využít i jiné vzdělávací a kulturní příležitosti. Jedna z pořadatelek Bohumíra Morongová uvedla, že už déle navštěvuje univerzitu třetího věku. „Chodím teď na Teologické fakultě Jihočeské univerzity na přednášky pana profesora Martina Weise. Nyní je téma ženy v politice. Předtím jsme měli české prezidenty,“ řekla Bohumíra Morongová k oblíbenému projektu, který nabízí přednášky i na dalších fakultách Jihočeské univerzity.

Záštitu nad jubilejním ročníkem sportovních her převzal hejtman Martin Kuba, který také seniory osobně v úterý pozdravil a dále primátorka Dagmar Škodová Parmová, náměstkyně hejtmana Lucie Kozlová, předseda Jihočeské krajské organizace ČUS František Vavroch a ředitel Krajského ředitelství policie JčK Luděk Procházka.