„Chtěli jsme otevírat, ale uvidíme. Jak počasí dovolí,“ konstatoval včera pro Deník správce koupaliště Petr Dvořák. „Budeme tady,“ dodal Dvořák, vzápětí však připojil, že pokud bude pršet nebo se jinak proti zahájení provozu postaví počasí, asi zůstane zavřeno.

Meteorologové příliš nadějí na první tempa ve venkovních bazénech pro tento víkend nedávají. „Na koupání to bude jen pro ty otužilé nebo nedočkavé,“ řekl včera Deníku František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu.

V sobotu by sice mělo být bez deště, ale poměrně chladno s rozmezím nejvyšších odpoledních teplot 19 – 22°C. V neděli se sice teploměr může vyšplhat výše, ale přibudou bouřky a přeháňky.

„Vloni už jsem se tuhle dobu koupal. Plovka na Sokoláku sice byla zavřená, ale dalo se chodit k řece u nás u sídliště,“ vzpomněl si na minulý rok Jiří Jakubec z českobudějovického sídliště Vltava. „Teď by tam šel leda blázen nebo bahnomil. Břeh je oranice a řeka zkalená, voda plná hlíny, jak se koryto pořád bagruje,“ dodal Jakubec k letošnímu omezení nabídky pro milovníky volného koupání. „Teď nezbývá než jezdit na pískárnu, nebo nahoru na Malši,“ řekl vysokoškolský student.

Letní plovárna v Českých Budějovicích plánuje zahájení provozu, pokud budou příznivé podmínky, příští sobotu 30. května. ⋌Strana 2

Letní plovárny připravují projekty na nové atrakce

I když některé dny přímo vybízejí ke koupačce pod širým nebem, tak letní plovárny se na Českobudějovicku na sezonu připravují v různém tempu. Někde jsou před otevřením, jinde finišují s posledními úpravami.

Například v Olešníku se mohou návštěvníci těšit na vylepšený vodní stánek.

„V těchto dnech celý bazén opravujeme, očistili jsme ho a nově natíráme,“ uvedla včera starostka Olešníku Jana Píchová. „Bazén budeme otevírat dvacátého června, kdy máme také v obci oslavy,“ podotkla starostka.

Olešnický letní ČEZ bazén je pro svou polohu dost vyhlášený, koupat se do Olešníku jezdí téměř celé Vltavotýnsko. „Lidé si k nám cestu najdou. Návštěvnost je ale průměrně stejná. Je jasné, že vše závisí na počasí,“ uzavřela Píchová.

Strojovna

Oproti kolegům z Olešníku provozovatel letní plovárny na Dobré Vodě u Českých Budějovic zatím přesný termín zahájení sezony neví.

„Předěláváme totiž strojovnu a upravujeme filtraci. A když to dobře půjde, otevřeme v půli června. Jinak je u nás všechno stejné, i ceny,“ podotýká provozovatel dobrovodské plovárny Stanislav John.

Zařízení je v sezoně hojně využívané i návštěvníky z nedalekých Českých Budějovic, protože třeba pro malé děti nabízí dobré podmínky.

„Ale od příštího roku budeme plovárnu měnit. Změní se složení bazénů, ale jejich počet zůstane stejný,“ prozrazuje John s tím, že na akci už existují projekty a zbývá sehnat peníze.

Trochu dál už jsou s přípravou novinek v Hluboké nad Vltavou. Areál by chtěli vylepšit dětským hřištěm. „Čekáme na grant. Ještě není rozhodnuto o výsledku žádosti,“ řekl za hlubockou plovárnu Petr Dvořák. Otevírat zde chtěli původně v sobotu, ale přizpůsobí se počasí.

Oficiální zahájení sezony připadá v Hluboké nad Vltavou až na 1. června, ale pokud bude počasí, nebrání se ani otevření uprostřed týdne, kdy je zkraje sezony návštěvnost slabší.

Kdo v minulých dnech projížděl kolem hlubocké plovárny, mohl si všimnout bahnitých břehů bez vody. Podle správce koupaliště ale zmizela voda jen dočasně kvůli bagrování koryta nedaleké Vltavy a nutné překládce kabelů. Vloni zaznamenali Hlubočtí průměrný rok s návštěvností 21 000 lidí.

Předpověď

Meteorologové bohužel milovníkům plavání příliš nadějné vyhlídky nedávají. Ani o víkendu, ani příští týden se podle Františka Vavrušky z Českého hydrometeorologického ústavu nedají čekat tropické teploty a jasné počasí. „Spíše bude proměnlivo,“ předpověděl počasí na příští týden Vavruška a nevyloučil ani přeháňky nebo bouřky.

Českobudějovická letní plovárna by měla otevřít poprvé 30. května. Vstupné by se oproti loňsku měnit nemělo. Pro dospělé činí základní taxa 50 korun, pro děti 30 korun.