„Je to kvůli tomu, že se kolem potoka staví a déšť se pak nemá kam vsakovat,“ tvrdí někteří obyvatelé domů kolem potoka, když si stěžují na poslední zaplavení sklepů.

„Bude se zpracovávat studie odtokových poměrů na Hodějovický potok, která prověří stávající kapacitu a technická opatření,“ uvedla k reakci magistrátu na stížnosti obyvatel náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Studie by měla být hotova letos. „Rádi bychom na konkrétní realizace žádali o finanční podporu z grantového programu Jihočeského kraje na protipovodňová opatření už v příštím roce,“ doplnila Popelová.

Kvůli přívalovým dešťům jednal magistrát i se zemědělskou a vodohospodářskou správou a obcí Srubec, kde se plánují do budoucna další desítky rodinných domů. Jejich výstavba však odpovídá všem předpisům, souhlasil i odbor životního prostředí magistrátu města.

Přesto se novou zástavbou zhoršují odtokové poměry. „Jednáme se staviteli, aby dešťové vody řešili,“ zdůraznila k problému starostka Srubce Zuzana Vyhnálková.

Zadržet příval

Jeden suchý polder už na území obce existuje, o výstavbě druhé zadržovací nádrže dešťových vod se jedná. „Měli jsme škody i ve Srubci,“ připomněla Vyhnálková mimořádnost srážek, které přišly před několika měsíci.

Suchý polder by mohl vzniknout i u Mladého. „Možností moc není. Rozšíření koryta potoka je problematické, protože terén je tam stísněný. Jedno z nejefektivnějších řešení by bylo využití odkaliště v Mladém,“ naznačila za magistrát Popelová. Využití této plochy však přichází v úvahu až po rekultivaci.
Koncem září by také mělo dojít k odbagrování nánosů bahna z koryta Hodějovického potoka.

Změn by se mohl dočkat i Dobrovodský potok. Před časem se dokonce uvažovalo o obnovení hrází, které na něm byly postaveny v minulých stoletích a tvořily malé rybníčky. Problémem je ale přístup k vodnímu toku.