Do přistavěné třídy nastoupí 6. ledna 28 dětí, které byly přijaty při mimořádném zápisu. Celková kapacita srubecké mateřinky je tak s novou třídou 76 míst. Ani to však nejspíš v následujících letech nebude dostačovat. „U letošního zápisu jsme museli odmítnout pět dětí, ale vím, že mnoho rodičů zápis rovnou vzdalo. Očekáváme, že v roce 2014 by k zápisu mohlo přijít asi padesát dětí a odcházet by nám mělo zhruba třicet dětí, a to nevíme, kolik bude odkladů školní docházky," vypočítává ředitelka mateřské školy Ivana Moravcová.

Moderní prostory nově vybudovaného pavilonu si přišlo prohlédnout mnoho rodičů s dětmi. Mezi nimi byla i Klára Bučková s dcerkou Ellou. „Je to tady krásné! Měli jsme štěstí, že nás přijali, ani jsem to nečekala, bála jsem se, že budeme muset hledat soukromou školku. Takhle se můžu v klidu vrátit do práce," pochvalovala si mladá maminka.

Děti se mohou těšit na pěkné barevné místnosti, nové, sotva rozbalené hračky, ale také na to, že budou mít více prostoru pro tvořivost a zájmové aktivity. „Vybudovali jsme tvůrčí dílnu, která bude sloužit nejen k výtvarným činnostem, ale také jako hudební místnost, ke sportovním činnostem, k výuce jazyků i pro individuální práci dětí," řekla ředitelka Ivana Moravcová s tím, že tyto aktivity budou součástí vzdělávací koncepce mateřské školy. Děti určitě velmi uvítají i to, že v dílně si nebudou muset hned po sobě vše sklidit. Rozdělanou práci si tu budou moci schovat a vrátit se k ní příští den. Do budoucna vedení mateřinky plánuje i práci s keramikou a pořízení pece na vypalování výrobků.

Velkou změnou k lepšímu je i nová kuchyně. „Dosud jsme obědy dováželi z mateřské školky U Pramene a měli jsme tu jen výdejnu obědů, ale pro dalších 28 dětí by nám U Pramene už nevařili, proto jsme museli takto vyřešit i stravování," vysvětlila starostka Srubce Zuzana Vyhnálková.

Přístavba pavilonu s veškerým zázemím vyšla obec zhruba na pět milionů korun. Do nové třídy byly přijaty dvě učitelky a dvě nové uklízečky.

Ve Srubci se za posledních deset let přistavovaly postupně tři třídy. V roce 2003 vznikla nová školka s dvaceti místy v ulici Na Chalupy nedaleko obecního úřadu. V roce 2009 se postavila zcela nová budova v Horní ulici, k níž letos přibyl nový pavilon.