Máte doma zvíře a vadí vám ohlušující silvestrovské výbuchy petard a ohňostrojů? Zatněte zuby a tajně doufejte ve slušnost a ohleduplnost svých sousedů. Nic jiného vám nezbývá. S tímto smutným vzkazem pro chovatele přicházejí před koncem roku obce a města na Budějovicku.
Zoufale jim totiž chybí vyhláška o používání zábavné pyrotechniky ve vztahu k domácím mazlíčkům. Lidé i zvířata tím velmi trpí. A to nejen ve městech, ale i na vesnicích. Potvrzuje to majitelka feny bernardýna Jana Oberfalcerová z Dolní Stropnice. V poslední době se s problémy setkává doslova každý den.

„Třese se jak osika“

„Večer to začne a je to k nezastavení. Musíme ji dávat dovnitř, protože se pokaždé třese jako osika. Zajímalo by mě, proč lidé musí platit za psa poplatky, když je pak obec v takových situacích nechá na holičkách,“ stěžuje si žena.

Za pravdu jí dává i Marie Čičvarová ze Suchého Vrbného. Ta vlastní jezevčíka a s výbuchy se také setkává téměř denně. S trpkým úsměvem popisuje, že někteří lidé zřejmě potřebují na silvestra pořádně potrénovat. „I proto už se mi párkrát stalo, že jsem šla venčit svého psa a stačilo pár ran k tomu, aby se okamžitě celý roztřásl a chtěl domů. Pak byl ještě zhruba hodinu velmi rozčilený,“ zdůrazňuje Čičvarová.
Podle mluvčí budějovické radnice Jitky Welzlové má město obecně závaznou vyhlášku o ochraně veřejného pořádku z roku 2006, ale ta používání pyrotechniky nijak zvlášť neupravuje. A to dokonce ani v odstavci, který se týká nočního klidu. Mluvčí vysvětlila, že během silvestrovské noci sice bude v ulicích více strážníků, ale používání petard se zakázat nedá. „Postižených skupin obyvatel je samozřejmě víc, kromě pejskařů jsou to i senioři nebo malé děti. V zásadě ale musí spoléhat pouze na elementární slušnost svého okolí,“ vyzývá Welzlová.
Jediné město v okrese, které v minulosti používání pyrotechniky upravovalo speciální vyhláškou, je Týn nad Vltavou. Podle starosty Milana Šnorka to bylo asi před deseti lety. Lidé tehdy mohli pouštět ohňostroje pouze na Mikuláše a poslední den v roce. Protože kvůli rozporuplnému výkladu zákona hrozilo, že vyhlášku zruší Ústavní soud, město od ní raději ustoupilo. Starosta by ji však v současné době opět uvítal.

Řešení? Změnit zákon

„Stížnosti určitě zaznamenávám a jako majitel psa to znám i z osobní zkušenosti. Máme sice obecnou vyhlášku o nočním klidu, ale ta tento problém přímo neřeší. Je přitom jasné, že dochází k porušování zákona tím, že se ruší noční klid. Takové jednání však nejde dost dobře postihovat,“ zoufá si Šnorek.

Po změně legislativy volá i město Lišov. Podle starosty Jiřího Švece sice může stávající vyhláška leccos nařídit, ale horší je to s pokutováním přestupků. Málokdy se totiž podaří chytnout výtržníky přímo při činu. „Osobně s tím také nesouhlasím, ale trvá to už tolik let, že si na to lidé zvykli a nějak to přetrpí. S oficiálními stížnostmi jsem se dosud nesetkal,“ říká Švec.

Zejména chovatelé z větších měst mohou na Silvestra využít služeb takzvaných psích hotelů. Jeden z nich se nachází třeba v areálu kynologického cvičiště v budějovické Litvínovické ulici. Podle majitele Vratislava Petrů má kapacitu 15 míst a pár volných tady stále ještě je. Velká plemena mají k dispozici venkovní kotce, malá jsou umístěna uvnitř. Jedna noc vyjde na 155 korun a podmínkou přijetí je předložení očkovacího průkazu.