Suchou nohou přes Vltavu se už brzy dostanou lidé také v Českém Vrbném. Od začátku června by zde totiž měl začít fungovat přívoz.

Když jezdil v loňském roce, byl o něj veliký zájem, proto se k němu letos v přístavišti vracejí a zahájí první plnohodnotnou sezonu. „Ještě nevíme, zdali zahájíme provoz přesně 1. června, možná to bude o den později, takže by to vyšlo na sobotu," řekl Vít Beneš, předseda občanského sdružení Open Rivers.

Již nyní je jisté, že na rozdíl třeba od přívozu v Purkarci, kde je služba zdarma, se bude ve Vrbném platit, a to třicet korun za jednu osobu a jeden převoz.
„Co se týká jízdních řádů, tak ty u podobných služeb neexistují. Když se bude chtít někdo dostat na druhou stranu Vltavy, tak prostě u břehu zabouchá na připravené železo. Řeka zde není nijak zvlášť široká, takže je možné i zavolat," vysvětlil Vít Beneš.

Pontonová loď

Přeprava, kterou zajistí pontonová loď, je vedena jako turistická, tudíž bude pro pěší a cyklisty. Podle dostupných informací bude přívoz v červnu fungovat od čtvrtka do neděle, o letních prázdninách pak každý den mimo pondělí a v září od pátku do neděle. Jezdit bude vždy do 18 hodin, přičemž začátky se budou měnit.

„Často jezdíme na kole 
z Budějovic směrem na Hlubokou a většinou ještě dál. Přívoz jsme použili už vloni, letos to nebude jinak. Poplatek třicet korun za jednu jízdu považuji za dost vysoký, hlavně, když pojede celá rodina, ale co je dnes zadarmo," řekla jedna z cyklistek Jana Krejčíková.

V minulosti Budějovičtí uvažovali i o stavbě mostu, stál by ale několik desítek milionů korun, takže se nakonec přiklánějí raději k této levnější variantě. Navíc případný most by měl spíše sezonní využití, takže je i v tomto ohledu výhodnější provoz přívozu. 
V Českém Vrbném se však na začátku června nebude jednat o jedinou novinku, svůj provoz zde ve stejný čas zahájí také půjčovna s motorovými čluny pro šest až osm osob.