Podle posledního odhadu českobudějovické radnice padne dvacet milionů korun na severní a jižní vstup a více než dvacet milionů na vyhřívaný trávník a další náležitosti. Zprávu o stadionu si vyslechli při posledním jednání zastupitelé. Na přetřes se zároveň dostala otázka sporů s firmou E.ON, která v rámci sponzorské smlouvy přispívala zhruba čtyřmi miliony korun ročně.


E.ON počátkem roku vypověděl radnici sponzorskou smlouvu. Podle firmy jsou na stadionu v rozporu se smlouvou loga i jiných konkurentů z oboru. Město s partnerem jednalo několik měsíců bez hmatatelného výsledku. Brání se tím, že reklamní plochy pronajalo klubu a nemá na ně vliv. A peníze pomalu mizí v nedohlednu.


Společnost dokonce vyzvala radnici, aby byla ze stadionu odstraněna firemní loga. „Jde o čtyři miliony korun města, má pravdu E.ON, nebo nemá,“ vznesl otázku k platnosti smlouvy při jednání zastupitel Svatomír Mlčoch a pozastavil se nad mizivým výsledkem dosavadních jednání.


Náměstek primátora František Jelen odpověděl, že podle právního rozboru města je smlouva nevypověditelná a výpověď ze strany E.ONu je neplatná.
Vzápětí ale Jelen řekl, že například další námitka společnosti, že nebyla do roku 2005 dokončena rekonstrukce stadionu, je oprávněná. „Máme máslo na hlavě,“ uvedl za město Jelen. Ohledně vlastních jednání však uznal, že nebyl úspěšný a je připraven nést i politickou odpovědnost.


„Bylo učiněno poměrně hodně,“ bránila kolegu Jelena proti výtkám opozice náměstkyně Ivana Popelová, ale příliš neuspěla. Mlčoch vyzval náměstka, aby zvážil rezignaci na místo, které zastává.


V následující debatě se zastupitelé většinou shodli alespoň na tom, že pověří budoucí vyjednavače nejen jednáním, ale i úsilím zachovat sponzorský příspěvek pro město, a tedy peníze pro stadion. Ten finance nutně potřebuje.


Existuje projekt fotbalového svazu – Stadiony 2012. „Je rozdělený na etapy. Od příští sezony mají mít ligové kluby vyhřívaný trávník,“ zmínil jednu z nutných blížících se investic za SK Dynamo Roman Havel. Vedle vyhřívaného trávníku chybí stadionu ještě nový severní a jižní vstup. Fotbalový svaz také požaduje nové komentátorské stanoviště a informační tabule.


Peníze by teoreticky mělo dát město, jako vlastník stadionu, ve kterém je fotbalový klub jen v nájmu. Ale podle informací Deníku se zatím počítá jen s oběma vstupy. O požadavku na vyhřívaný trávník radnice ví, ale jeho financování bude záležet na rozpočtu na příští rok, který se teprve připravuje.
Podle vyjádření tiskového mluvčího firmy E.ON Vladimíra Váchy není vyloučeno, že se na dokončení rekonstrukce stadionu budou podílet i peníze energetické společnosti. „Vždy jsme tvrdili, že čekáme na impulz města. Zůstává otevřena snaha tu záležitost řešit,“ uvedl Vácha. Jednat by se mělo už tento týden.


Rekonstrukce stadionu zatím stála 150 milionů korun.