Radnice ale na úpravy stadionu, kde je klub jen v nájmu, potřebné miliony nenašla. Trn z paty jí má vytrhnout českobudějovická teplárna. Ta by měla stavbu financovat.

„Město by si zařízení pronajímalo,“ naznačil plány radnice náměstek primátora Rudolf Vodička.

Teplárna už o záměru jednala. Na základě rozhodnutí představenstva Teplárny České Budějovice, a. s., byla zařazena do plánu investic na rok 2008 stavba vyhřívaného hřiště v areálu fotbalového stadionu Dynama. „Akciová společnost stavbu zrealizuje z vlastních zdrojů a město České Budějovice bude investiční náklady splácet formou pronájmu po dobu deseti let,“ uvedl generální ředitel teplárny Zdeněk Blažek. Deset let je také plánovaná životnost zařízení. Pak by bylo převedené na město.

Statisíce ročně

Předběžné náklady se odhadují na 20 milionů korun, přesnou částku určí až výběrové řízení.

Město však bude jednat i s fotbalovým klubm o spoluúčasti na pokrytí nákladů. „Jde o to kdo bude hradit náklady na teplo,“ zmínil Vodička a doplnil, že ve hře je i navýšení nájemní smlouvy, protože se zhodnotí majetek, který si SK pronajímá od města.

Odhady nákladů na vyhřívání trávníku se pohybují mezi 460 až 300 tisíci korun ročně. „Klub počítá s tím, že pokud bude odebírat teplo, bude za něj platit, jako za ostatní energie,“ řekl Deníku Roman Havel, technický manažer SK Dynamo.

Propočet z roku 2006 hovoří o 12 000 korunách na den a záležet bude hlavně na počasí. „Není možné to zapnout půl dne před zápasem,“ poznamenal Havel.

O možném zvýšení nájmu za stadion však klub ještě nejednal. Návrh města zatím nemá.

Vyhřívané trávníky mají mít všechny prvoligové stadiony. Ale ne všechny požadavky svaz bezpodmínečně vymáhá. „Víme, že jsou stadiony, kde byly výjimky na osvětlení, na počty míst k stání,“ upozornil Vodička. Přesto je vše připraveno tak, aby v letní přestávce byl trávník hotov.

Investice však má i své odpůrce. „Jsou to peníze, které by město mohlo použít jinak. Na fotbal a hokej už se dalo do stadionů dohromady skoro půl miliardy korun,“ řekla Deníku šestatřicetiletá Dana Jirková z Českých Budějovic.

Fandové fotbalu ale novému trávníku přejí. „Někdo to může chápat jako plýtvání, ale myslím si, že dvacet milionů korun zase není pro město tak velká částka,“ konstatoval pravidelný návštěvník utkání Dynama Aleš Trdla.

„Město vynakládá na různé akce daleko větší peníze, kde se často nevyužívají peníze tak, jak by měly, případné úspory bych hledal tímto směrem,“ obhajuje peníze pro ligový fotbal Trdla.

Podle dosavadních jednání by se měl začít stavět vyhřívaný trávník hned po ukončení jarní části fotbalové ligy. Nový trávník, pokud vše dobře dopadne, by měl být hotov 31. července letošního roku.