Nadměrné sklony k agresivitě a hazardování, výrazně pomalejší reflexy i celková nesoustředěnost. Takové jsou podle psychologů hlavní projevy požití drog či alkoholu za volantem.

Správní odbor budějovického magistrátu loni vyšetřoval 411 přestupků, ve kterých hrály hlavní roli právě návykové látky. Podle vedoucího odboru Václava Suchopára měla necelá desetina případů přímou souvislost s dopravní nehodou. „Z uvedeného počtu bylo 275 věcí ukončeno rozhodnutím o uložení sankce. Celkem bylo za přestupky uloženo na pokutách a nákladech řízení téměř tři a půl milionu korun,“ popisuje Suchopár.

Dodává, že zatímco podnapilých řidičů oproti předcházejícímu roku mírně ubylo, zfetovaných naopak výrazně přibylo – o celých sto procent. V roce 2010 jich bylo 17, loni už 34. Nejčastěji zneužívanými látkami jsou marihuana a pervitin.

„Člověk pod vlivem alkoholu nebo drog nemá své chování pod kontrolou a pouští se i do situací, k nimž by se za střízliva nikdy neodhodlal. Obecně lze říct, že všechny návykové látky berou člověku něco z rozumu,“ upozorňuje na možná nebezpečí psycholog Rostislav Nesnídal. Jeho slova potvrzuje i budějovická policejní mluvčí Regina Tupá. Zmínila, že dopravní policisté věnují odhalování takových řidičů maximální pozornost. V letošním roce už odhalili za volantem už víc než čtyři desítky provinilců. „Řízení pod vlivem drog je přinejmenším stejně nebezpečné jako řízení pod vlivem alkoholu. V obou případech takový řidič představuje pro ostatní účastníky silničního provozu velké nebezpečí,“ zdůrazňuje mluvčí Tupá.

Řidiči, kteří mají v krvi víc než promile alkoholu nebo jakoukoliv jinou návykovou látku, se dopouštějí přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Podle nového trestního zákoníku jim za tento prohřešek hrozí roční vězení, pokuta do 50 tisíc korun a až dvouletý zákaz řízení. Pokud způsobí nehodu, mohou strávit za mřížemi dokonce až tři roky. Takový trest aktuálně hrozí například 19letému mladíkovi, který v polovině ledna havaroval ve vozidle mitsubishi ve Starých Hodějovicích. Při projíždění mírné levotočivé zatáčky nezvládl řízení, přejel do protisměru a následně narazil do vzrostlého stromu. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili přes tři promile.

Pro stejný trestný čin je stíhána i 23letá žena z Krumlovska, která jela na konci ledna po Rudolfovské třídě pod vlivem pervitinu. Měla ho v sobě tolik, že nemohla bezpečně ovládat vozidlo ani sledovat dění kolem sebe.