Necelých dvě stě tanečnic a tanečníků naplnilo v sobotu 11. března 2023 novohradský hotel Máj od parketu až po strop pohybem, ale také známými rytmy a společně s početnými diváky i výbornou atmosférou.

"Večerní galaprogram je vyprodaný dlouho dopředu. Pro nás je to i společenská událost," uvedl k jednomu z podniků taneční ligy starosta Nových Hradů Vladimír Hokr. Doplnil, že letos se koná už 43. ročník akce, ke které má i osobnější vztah díky tomu, že ji spoluzakládala jeho maminka. "Na předtančení vystupuje i náš kroužek Rytmík," připojil Vladimír Hokr s tím, že je skvělé, že si děvčata z kroužku zatančí při takové příležitosti. Starostu, který vedle předávání cen i jinak pomáhá s partou domácích při organizaci, potěšilo letos také to, že se soutěže účastnil v seniorské kategorii i pár z nedaleké Olešnice, takže vlastně alespoň jeden "domácí" zástupce.

Přijíždí špička

Páry byly z celé republiky, jeden přijel i ze Slovenska. Rozhodčí dorazili z České republiky, ale i z ciziny. "Jeden porotce je až z Brém," zmínil za organizátory z řad Českého svazu tanečního sportu hlavní garant akce Pavel Kojetín, předseda středočeské divize tanečníků. Soutěží taneční ligy je v České republice deset, pořadatelství se vybírá, ale Nové Hrady patří ke stabilním místům, kde se liga koná. I když z Ostravy nebo Liberce je na hraniční výspu v jižních Čechách dost dlouhá cesta… Přijíždí sem opravdová špička, třeba finalisté mistrovství republiky.

Orchideje v Jihočeském muzeu
Na exotické orchideje a hady se v Budějovicích stála fronta před pokladnou

Popularitu mezi tanečníky zajišťuje Novým Hradům především početná divácká obec. Lidé se přijdou podívat už na dopolední, a to vůbec není obvyklé! Navíc se pořádá i galavečer před zaplněným sálem hotelu Máj. A galavečer také není podle Pavla Kojetína součástí všech soutěží ligy.

Z Prahy přijela tančit Zuzana Galašová v taneční lize - kategorie dospělých, standard. Netradičnímu sportu se věnuje od devíti let a za 11 roků vystřídala šest tanečníků. "Teď tančím s Vojtěchem Pardubským, tři roky," doplnila pečlivě nalíčená, jak soutěž vyžaduje, ve splývavých šatech. Také ona Nové Hrady chválí. "Je tu výborná atmosféra," uvedla Zuzana Galašová a zdůraznila, že je pěkné, že lidé se přijdou i jen podívat. Ocenila třeba také světla. Neboť hotel je po velké rekonstrukci.

V taneční lize se utkávají páry v různých věkových i výkonnostních kategoriích ve standardních i latinskoamerických tancích. V dospělých v latinskoamerických tancích byli v Nových Hradech nejlepší: 1. Sabina Karásková, Tomáš Gál - iDance Studio; 2. Emanuela Kaucká, Tomáš Ludma - Dance Factory Prague; 3. Barbora Zápotocká, Kryštof Pallas - Dance Factory Prague. Ve standardních tancích: 1. Simona Tejcová, Vít Domorád - COOL DANCE; 2. Emanuela Kaucká, Tomáš Ludma - Dance Factory Prague; 3. Petra Příplatová, Jan Vlček - TK KOSKOVI Liberec.