S dalším fungováním výzkumné stanice na Špicberkách počítá Jihočeská univerzita i když už ministerstvo školství nebude příští rok projekt podporovat.

Stanice Josefa Svobody je umístěna v centrální části souostroví Svalbard a slouží jako terénní pracoviště vědeckému výzkumu. V tomto roce bude poprvé výzkum probíhat i v zimních měsících. Stanice tak přechází na celoroční provoz. „V současné době dokončujeme reorganizaci výzkumné stanice tak, abychom lépe oddělili výzkumnou a provozní část a zajistili dobré fungování stanice i v následujících letech“, říká děkanka Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích profesorka Hana Šantrůčková. To usnadní využívání stanice k vědeckým a vzdělávacím účelům i pro další spolupracující české i zahraniční instituce.

Vybudování pracoviště bylo financováno ministerstvem školství od roku 2010 v rámci velkých výzkumných infrastruktur ČR (v rámci programu PolarCzech). Podle Anety Lednové, tiskové mluvčí ministerstva školství, ale v mezinárodním hodnocení v roce 2017 získalo Centrum polární ekologie pouze průměrné kvalitativní ohodnocení. „Přičemž podpora je určena pouze infrastrukturám s vynikajícím hodnocením,“ říká Aneta Lednová. V prosinci 2018 proto vláda rozhodla o tom, že podpora skončí a informovala o tom i Jihočeskou univerzitu.

Podle rektora univerzity Tomáše Machuly ale měla škola dostatek času na přípravu ve změně financování projektu a počítá s jeho pokračováním. Peníze na stanici byly letos čerpány z dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace.

Pracoviště na dalekých Špicberkách nevyužívají jen vědci ke svým výzkumům. Na stanici jezdí každý rok také několik desítek studentů a je tedy důležitá i pro výuku. „Vyjma přínosu pro český arktický výzkum, je i tento aspekt zásadní a důležitý pro naši univerzitu, a proto rozhodně nepřichází v úvahu, abychom celý projekt ukončili,“ doplňuje Tomáš Machula.

Jihočeská univerzita již podle rektora prokázala, že se o své výzkumné projekty dokáže velmi dobře postarat. Příkladem je velká infrastruktura CENAKVA v rámci Fakulty rybářství a ochrany vod. „Výzkum, který děláme, děláme s rozmyslem, a protože je důležitý a dlouhodobě přínosný. Není naším cílem pouze čerpat dotace a po dokončení financování projekty ukončit,“ vysvětluje postoj univerzity Tomáš Machula.