Klub HOPB patří spolu s ČSSD a TOP 09 ke koalici, která má většinu v zastupitelstvu a vede i radnici.Rataj sice jako nezávislý patřil do klubu HOPB, ale byl známým kritikem některých počinů současné koalice, nebo naopak její malé aktivity v jiných případech. Dlouhodobě měl například výhrady k dopravním opatřením v Budějovicích. V zastupitelstvu se   nechal několikrát slyšet, že v dopravě se postupuje metodou pokus omyl a zbytečně je tak ohrožována bezpečnost účastníků silničního provozu.

Poslední spor Rataje a vedení města se rýsuje kolem sportovní haly. Podle radnice se má nynější hala zbourat a na jejím místě vyrůst nová, Rataj to ale odmítá a chce ještě nechat současný objekt sloužit. Novou halu by postavil úplně jinde. Rataj dokonce inicioval petici pro zachování současné haly…

Ohledně radikálního politického kroku, ke kterému se ve čtvrtek chystá, zastupitel zdůrazňuje, že mandát si ponechá, ale do žádného jiného klubu nemíří.

„Jinde nebudu a ani o tom nepřemýšlím. To by nemělo efekt, chci se rozhodovat podle svého vlastního uvážení," zdůraznil pro Deník Stanislav Rataj. Doplnil, že každý zastupitel je podle jeho názoru odpovědný sám za sebe. „Politika je u mě až na druhém místě.  Chci se rozhodovat podle selského rozumu," říká Rataj.

Odchod zastupitele z domovského klubu ale podle všeho bude mít klidný rámec. Neměl by se opakovat někdejší dramatický odchod Marie Paukejové z klubu ČSSD. „Děkujeme Standovi za dosavadní spolupráci. Jeho rozhodnutí respektujeme, stejně jako jsme vždycky respektovali jeho někdy odlišné hlasování v zastupitelstvu," uvedl pro média předseda zastupitelského klubu HOPB Ivo Moravec.

„Není to žádná tragédie nebo problém. Lidé se prostě scházejí i rozcházejí nejenom v politice, to se v životě stává. Je to rozhodnutí Stanislava Rataje, přemlouvat ho nebudeme, jeho odchod bereme na vědomí," uvedl předseda HOPB Juraj Thoma.

„Zastupitelský klub slouží k tomu, abychom si v diskusi vyjasnili své názory k různým tématům a zaujali společný postoj nebo se případně navzájem informovali, že máme názory rozdílné a tudíž budeme hlasovat jinak. Přejeme Stanislavu Ratajovi hodně zdaru v jeho samostatné zastupitelské činnosti," dodal předseda zastupitelského klubu HOPB Ivo Moravec.

Podle Jaroslava Macha, předsedy klubu ČSSD, koaličního partnera HOPB, se očekávaná Ratajova nezávislost v zastupitelstvu prakticky nepromítne. „Na činnosti koalice se tím nic nezmění," konstatoval Jaroslav Mach s poukazem na to, že koalici stejně zbude 28 hlasů ze 45. „Pan Rataj byl i tak solitér," naznačil Mach, že i dosud se stávalo, že se Rataj řídil svým úsudkem spíše, než většinovým názorem koalice.